X OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA Z CYKLU „ARCHITEKTURA MIAST”


MINIONA -

Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Serdecznie zapraszamy do udziału w:

X OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ Z CYKLU „ARCHITEKTURA MIAST”. Za zamkniętymi drzwiami. Wystrój wnętrz w XIX i XX wieku, która odbędzie się w dniach 29-30 września 2022 roku

w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

IDEA KONFERENCJI

Dziesiąta z kolei konferencja z cyklu „Architektura miast” będzie okazją do zaprezentowania „niewidocznego”, ukazania tego, co skrywa się za zamkniętymi drzwiami i wielokrotnie bywa traktowane marginalnie lub całkiem pomijane przy okazji omawiania architektury pojedynczych obiektów i całych zespołów. Przedmiotem rozważań będzie wystrój wnętrz budynków mieszkalnych, ale również użyteczności publicznej wzniesionych w XIX i XX wieku.

Założeniem konferencji jest zwrócenie uwagi na elementy aranżacji wnętrz bezpośrednio powiązane ze strukturą architektoniczną budynków, które stanowią o ich stylistyce, charakterze, reprezentacyjności czy funkcjonalności. Zamiarem organizatorów jest ukazanie przemian w zakresie kreowania wyglądu wnętrz w XIX i XX wieku i zaproszenie badaczy do przedstawienia tej problematyki z perspektywy pojedynczego zabytku lub kilku obiektów, a także w szerszym przekrojowym ujęciu. W obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej szczególnie interesujące wydają się: sienie, hole, klatki schodowe, czy pokoje przyjęć, które kształtowano w zależności od panującej mody i potrzeb użytkownika. Spektrum tematów obejmuje wystrój luksusowych kamienic, czy willi doby historyzmu, ale też odmienne w charakterze wnętrza czasu secesji, modernizmu czy funkcjonalizmu. Zwraca uwagę na wnętrza strojne i te minimalistyczne, dające wyraz zamiłowaniu do przepychu i te tchnące oszczędną elegancją, aranżowane indywidualnie lub w oparciu o powtarzalne wzory. Pozwala też przyjrzeć się projektom i ich autorom oraz wykonawcom prac, a nadto stosowanym materiałom wykończeniowym. Okazją do pokazania wnętrz z perspektywy historyków sztuki i architektury, konserwatorów zmagających się z zachowaniem i przywracaniem ich dawnej świetności, ale też architektów i projektantów wnętrz.

Za zamkniętymi drzwiami różnorodnych stylistycznie budynków, tak mieszkalnych jak i publicznych, skrywają się wnętrza doskonale zachowane lub silnie zmodernizowane. Wszystkie stanowią wartościowy materiał do badań nad powiązanym ze strukturą architektoniczną wystrojem, na który składają się posadzki, boazerie, balustrady schodowe i konstrukcje klatek schodowych, sztukaterie, polichromie, ceramiczne i kamienne okładziny, witraże, ale też piece, windy, grzejniki i inne detale będące dziełem stolarzy, kamieniarzy, ślusarzy, kowali, malarzy, witrażowników, czy szklarzy.

CELE KONFERENCJI

Celem konferencji jest ukazanie, jak proces zmian stylów w architekturze zwłaszcza XIX i 1. połowy XX wieku postępował w przypadku wnętrz. Jak zmieniały się gusty i oczekiwania inwestorów, jak zmieniało się podejście projektantów do aranżacji przestrzeni wspólnych, jak kształtował się repertuar materiałów i rozwiązań technologicznych znajdujących zastosowanie w aranżowaniu i wykańczaniu wnętrz. Zamierzeniem konferencji jest również pokazanie projektantów, wykonawców oraz wytwórców detali sztukatorskich, kamieniarskich i ceramicznych. Ponadto celem konferencji jest zwrócenie uwagi na niepokojące zjawisko zastępowania dawnego wystroju nowym. Wielokrotnie przy okazji remontów, bez udokumentowania, skuwane bywają sztukaterie, zamalowywane polichromie, usuwane witraże, wymieniane posadzki, a nawet całe klatki schodowe. Skutkuje to często niszczeniem zabytkowych wnętrz. Są też pozytywne przykłady poddawania wnętrz remontom konserwatorskim lub z zachowaniem fragmentów pierwotnego wystroju. Jak zatem chronić, zachowywać, dokumentować i przywracać zabytkowy wystrój wnętrz? Celem konferencji jest nie tylko prezentacja wszelkich zagadnień dotyczących wystroju wnętrz, ale i poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytania. Zamiarem organizatorów jest pokazanie tego co skrywa się za zamkniętymi drzwiami w szerokim, interdyscyplinarnym ujęciu.

Podstawowym celem konferencji jest przedstawienie zagadnień dotychczas nie prezentowanych i najnowszych wyników badań związanych z zaproponowanym tematem. Przybliżone zagadnienia powinny dotyczyć przede wszystkim architektury z obszaru Polski, w tym tematów związanych z regionem kujawsko-pomorskim, ale również zjawisk w architekturze europejskiej.

Konferencja stanowi kontynuację cyklu zainicjowanego w 2008 roku pod tytułem „Architektura Miast”. Od 2016 roku tematyczne sesje naukowe odbywają się we wrześniu każdego roku i są okazją do zgłębiania zagadnień z zakresu architektury XIX i XX wieku ukierunkowanych tematem przewodnim. Dotychczas podejmowane były takie tematy jak np. architektura sakralna, szpitalna, tereny zielone, architekci w miastach czy architektura poprzemysłowa.

Informacje organizacyjne

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: zabytki@kpck.pl do 5 września 2022 roku. (karta do pobrania na stronie: www.kpck.pl)

O zakwalifikowaniu się na konferencję zawiadomimy Państwa do 12 września 2022 roku.

W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, afiliację, adres do korespondencji, adres e-mail, nr telefonu, tytuł referatu i krótkie streszczenie wystąpienia (ok. 600 znaków).

Opłata konferencyjna, obejmująca koszt wydawnictwa pokonferencyjnego, dla prelegentów wynosi 150 zł. Faktura, z 30-dniowym terminem płatności, zostanie wystawiona po zakwalifikowaniu się uczestnika na konferencję.

Na każde wystąpienie przewidujemy 20 minut.

Aktualności dotyczące konferencji znajdą Państwo na stronie internetowej kpck.pl.
Informacje na temat wydarzenia można również śledzić na naszym profilu na Facebooku – facebook.com/pracownia dziedzictwa kulturowego kpck

Pytania prosimy kierować na adres email: zabytki@kpck.pl lub na numer telefonu:
52 585 15 02. Osoba do kontaktu: dr Mateusz Soliński.






Źródło:  https://www.kpck.pl/

Aktualizacja:  2022-07-08