Praktyki weganizmu


-

online
Sosnowiec, ul. Grota-Roweckiego 5

 

Wpisujący się z powodzeniem w wiele obszarów badawczych i ruchów społecznych, weganizm okazuje się być ważną strategią kształtowania tożsamości tak jednostkowej jak i kolektywnej. Pytanie o to jak praktykować weganizm  –  pytanie o praxis – wydaje się więc być kluczowe nie tylko dla studiów nad zwierzętami, czy też niedawno powstałych studiów nad weganizmem, ale również, między innymi, dla queer studies  czy też Black studies. Różnorodność odsłon weganizmu wymusza pytania dotyczącego tego czym jest weganizm, jakich form wyrażania potrzebują poszczególne jego  rodzaje oraz tego, jak narracje weganizmu zmieniają się w zależności od kontekstu społeczno-polityczno-kulturowego.

Zapraszamy badaczy/badaczki reprezentujących różne obszary nauki do pochylenia się nad kwestiami związanymi z tym jak weganizm był i jest praktykowany i implementowany. Zachęcamy do refleksji nad przyszłością weganizmu i nad skutecznością obecnie dominujących praktyk w odniesieniu do popularyzacji diety i stylu życia, które odrzucają wykorzystywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Proponowane zagadnienia obejmują, między innymi:

 

·       wielowymiarowość weganizmu

·       pedagogikę wegańską

·       związki pomiędzy weganizmem i anarchią

·       weganizm w kontekście teorii queer

·       weganizm w kontekście Black Lives Matter

·       systemy prawne wobec weganizmu

·       komercjalizację i korporyzację weganizmu (Big Veganism)

·       weganizm jako odpowiedź na zagrożenia cywilizacyjne

·       weganizm jako zjawisko mainstreamowi/peryferyjne

·       celebrytyzację weganizmu

·       religie świata a weganizm

·       dylematy aktywizmu prozwierzęcego

·       klasowość weganizmu

·       (auto)biografie weganizmu

·       weganizm (w) przyszłości

Zgłoszenia wystąpień – tytuł wystąpienia, nota biograficzna oraz abstrakt (do 200 słów) – prosimy nadsyłać do 10 listopada 2022 roku na adres: marzena.kubisz@us.edu.pl oraz agata.sitko@humanitas.edu.pl. 

Wybrane wystąpienia zostaną opublikowane w formie artykułów naukowych w czasopiśmie Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies w numerze tematycznym pt. „Transgresje weganizmu”  (1/2024).


Aktualizacja:  2022-09-06