Call for papers: Historię swą piszcie same. Polityka, historiografia i muzealne narracje z perspektywy kobiet.


MINIONA -

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Historia kobiet od dawna jest przedmiotem badań naukowych, a ostatnio również częścią debaty publicznej. Przypadająca w grudniu br. 140. rocznica urodzin Aleksandry Piłsudskiej jest okazją do organizacji konferencji, która przybliży tę postać, ale też obie jej córki: Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską oraz Wandę Piłsudską, które działały na rzecz zachowania dziedzictwa II Rzeczpospolitej i znacząco przyczyniły się do powstania Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

 Uzyskanie praw wyborczych w 1918 r. stanowiło jedynie formalny początek drogi do szerszego udziału kobiet w życiu politycznym II Rzeczpospolitej. Jakie w rzeczywistości były możliwości, bariery oraz efekty działalności obywatelek na tym polu w okresie międzywojennym? W trakcie konferencji muzeum wraz z instytucjami partnerskimi chce przyjrzeć się obecności kobiet w przestrzeni publicznej II RP, obszarom ich aktywności oraz przeanalizować biografie kobiet zaangażowanych politycznie. W tej części warto zastanowić się także nad pozycją i możliwościami działania małżonek przywódców państwowych w krajach Europy Środkowej w tym okresie.

 Kolejnym obszarem refleksji będzie kwestia konstruowania opowieści o przeszłości własnej kobiet: ich aktywnościach społecznych i obywatelskich, udziale w walce o niepodległość i kształtowaniu struktur państwa. Jak środowiska kobiece, mające świadomość swych dokonań oraz potrzebę utrwalania własnej historii, tworzyły narracje o swojej przeszłości? Organizatorki chcą przyjrzeć się projektom tożsamościowym i intelektualnym, w tym inicjatywom gromadzenia źródeł do badania dziejów kobiet oraz historycznej narracji poszczególnych środowisk (legionistki, harcerki, nauczycielki i inne). Wart uwagi jest również akademicki namysł nad historią i historiografią kobiet w okresie międzywojennym.

 Jak historia kobiet była prezentowana w muzeach okresu międzywojennego? Podczas konferencji warto omówić również międzywojenne inicjatywy mające na celu upamiętnienie i publiczną prezentację dokonań kobiet. Nie zabraknie też miejsca na przypomnienie pokoleń ekspertek, pracownic muzeów i inicjatorek ekspozycji. Zapraszamy także do refleksji nad obecnością kobiet i ich historii we współczesnych narracjach muzealnych.

 Zgłoszenie udziału w konferencji

Wypełniony formularz zgłoszenia na konferencję, dostępny na stronie Muzeum zawierający tytuł wystąpienia i abstrakt referatu (do 3000 znaków) oraz krótką notą biograficzną prosimy przesyłać do 18 września na adres: konferencja@muzeumpilsudski.pl .

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru propozycji referatów, o wyborze decydować będzie Komitet Organizacyjny. ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Zakwalifikowanym uczestnikom spoza Warszawy organizatorzy zapewniają jeden nocleg oraz zwrot kosztów podróży (bilet kolejowy II klasy).

Publikacja pokonferencyjna planowana jest w 2023 roku.

 






Źródło:  https://muzeumpilsudski.pl/historie-swa-piszcie-same-call-for-papers/

Aktualizacja:  2022-07-18