Ogólnopolska konferencja naukowa „Magia świąt”


-

Online

Czym są i w jaki sposób funkcjonują w naszej kulturze rozmaite święta? Jak było dawniej, w jaki sposób ewoluowały tradycje i jak obecnie wpisują się w rzeczywistość? Wszak w kulturach całego świata jednymi z najważniejszych dni (dat) są takie, na czas których przypadają święta, uroczystości, ceremonie, celebrowanie ważnych wydarzeń o charakterze religijnym, mających znaczenie historyczne, państwowe lub np. będących hołdem dla grupy osób czy uhonorowującym naszą planetę, jak Światowy (zwany też Międzynarodowym) Dzień Ziemi, ludzkie potrzeby emocjonalne, np. Międzynarodowy Dzień Przytulania, przypominające o potrzebie miłości do zwierząt, jak choćby Dzień Królika i wiele innych. Są również tradycje lokalne, określające specyfikę danego regionu. Nie mniej istotne są święta, celebracje, rocznice wpisane w życie jednostki, więzi rodzinne, relacje przyjacielskie etc. Jednym z ważniejszych przykładów jest też Boże Narodzenie, celebrowane i otaczane mnóstwem tradycji – postrzegane jednocześnie jako jedno z ulubionych, jak i kontrowersyjne z uwagi na komercyjność, epatowanie nim na długie miesiące przed jego datą. Dlatego organizatorzy konferencji zapraszają do podjęcia wielodyscyplinarnej refleksji nad zagadnieniami takimi, jak m.in.:

·          święta, celebracje, ceremonie w tekstach kultury (literatura, film, serial, komiks, muzyka, sztuki plastyczne);

·          religie różnych kultur;

·          Boże Narodzenie – zjawiska, kultura, przemiany, zachowania społeczne;

·          Halloween;

·          święta kultury amerykańskiej;

·          święta po polsku;

·          kulinaria;

·          obyczaj i społeczność;

·          święta państwowe w różnych kulturach;

·          komercjalizacja i monetyzacja świąt;

·          reklama;

·          folklor;

·          historia;

·          celebracje rodzinne;

·          polityka;

·          psychologia;

·          filozofia;

·          socjologia;

·          edukacja;

·          tradycja a współczesność;

·          ceremonie ślubne, przemysł ślubny;

·          uroczystości rodzinne;

·          urodziny;

·          chrzciny;

·          rocznice ślubów;

·          imprezy masowe;

·          imprezy noworoczne;

·          koncerty;

·          aspekty ekonomiczne;

·          samotność, wykluczenie;

·          zwyczaje świąteczne;

Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: swieta.ekonferencja@gmail.com mija 21 listopada 2023 roku. Na podany adres należy przesłać w jednym pliku:

·          abstrakt (max. 600 słów);

·          aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy

·          numer telefonu oraz korespondencyjny email.

Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).






Źródło:  http://swietaekonferencja.wordpress.com/

Aktualizacja:  2024-08-19 00:04:48