[CALL FOR PAPERS] Monografia "Zachowania - Osobowość - Umysł - Emocje. Wybrane zagadnienia socjologii, psychologii i pedagogiki"
Wydawnictwo Center for American & European Studies Publishing Press ma zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w naborze tekstów do recenzowanej, wieloautorskiej i dwujęzycznej monografii naukowej pt. "Zachowania – Osobowość – Umysł – Emocje. Wybrane zagadnienia socjologii, psychologii i pedagogiki” ["Behavior – Personality – Mind – Emotions. Selected Issues in Sociology, Psychology & Pedagogy"] wydawanej przez zespół redakcyjny złożony z prof. APS dr hab. Błażeja Kmieciaka, dr Joanny Kozaczyńskiej oraz Gabrieli Galbierskiej.
TEMATYKA MONOGRAFII WIELOAUTORSKIEJ:
Celem monografii jest zgłębienie problematyki związenej z zachowaniami, osobowością, umysłem i emocjami ludzi pojmowanymi tak jako jednostki, jak i członkowie społeczeństwa.W toku procesu twórczego, autorzy tekstów (rozdziałów monografii) mogą skorzystać z szerokiej gamy metod badawczych, takich jak: badania jakościowe i ilościowe, studia przypadków, metody mieszane oraz analiza dokumentów.Na tym etapie tworzenia monografii nie zawężamy obszaru badań, co pozwala autorom podejmować problematykę szeroko rozumianej psychologii, pedagogiki i socjologii w zgodzie ze swoimi kompetencjami i zainteresowaniami. Stosowne podziały merytoryczne książki zostaną dokonane na etapie prac redakcyjnych.
PRZYKŁADOWE OBSZARY TEMATYCZNE:
• Teorie osobowości;
• Emocje w edukacji;
• Zachowania prospołeczne;
• Motywacja;
• Zaburzenia zachowania;
• Relacje interpersonalne;
• Stres i mechanizmy radzenia sobie ze stresem ;
• Kreatywność i myślenie krytyczne w procesie edukacji;
• Uwarunkowania zdrowia psychicznego;
• Inteligencja emocjonalna;
• Role społeczne;
• Subkultury;
• Technologie w edukacji;
• Zdolności poznawcze;
• Rola empatii w relacjach rówieśniczych;
• Zastosowanie technik mindfulness w edukacji;
• Styl uczenia się a efektywność nauczania;
• Zaburzenia lękowe;
• Edukacja włączająca;
• Wpływ globalizacji na lokalne kultury i struktury społeczne;
• Analiza zmian społecznych w kontekście historycznym i współczesnym;
• Wpływ kultury konsumpcyjnej na życie społeczne i tożsamość jednostki;
• Społeczne uwarunkowania przestępczości, teoria dewiacji;
• Procesy akulturacji, adaptacji kulturowej i zmiany wartości;
• Wpływ sportu na społeczeństwo, tożsamość i integrację społeczną;
• Wpływ mediów tradycyjnych i społecznych na opinię publiczną i zachowania społeczne.
Powyżej wskazane obszary tematyczne mają charakter jedynie przykładowy – gorąco zachęcamy do wykraczania poza ich ramy.
Wierzymy w wolność akademickiej dyskusji i nie cenzurujemy prac.
Zachęcamy Autorów do podejmowania kontrowersyjnych tematów oraz prezentowania własnych stanowisk. Oryginalne i nietuzinkowe teksty zawsze znajdą uznanie ze strony Redaktorek książki.
DO KOGO SKIEROWANA JEST PUBLIKACJA?
Do publikacji zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką szeroko pojętej psychologii, socjologii i pedagogiki, w szczególności studentów, doktorantów oraz doświadczonych pracowników naukowych.
KOMITET REDAKCYJNY MONOGRAFII:
• prof. APS dr hab. Błażej Kmieciak (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie).
• dr Joanna Kozaczyńska (Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie).
• Gabriela Galbierska (Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie).
• Paula Dzięcielewska (Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University).
PROCES RECENZYJNY I ETYKA WYDAWNICZA:
Wydawnictwo opiera proces recenzowania publikacji o współpracę z zewnętrznymi, obiektywnymi Recenzentami, posiadającymi co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego.Wszystkie recenzje odbywają się w trybie double-blind-review, czyli według zasady tzw. podwójnej ślepej recenzji. W myśl tej zasady ani Autorzy, ani Recenzent nie znają swojej tożsamości aż do momentu publikacji monografii.Etyka wydawnicza i proces recenzyjny są szczegółowo opisane na stronie internetowej Center for American & European Studies Publishing Press: https://www.cfasofficial.com/pl/etyka-i-recenzja.
WYMOGI EDYTORSKIE - INSTRUKCJA:
Instrukcja edytorska znajduje się na naszej stronie internetowej pod poniższym linkiem: https://www.cfasofficial.com/pl/instrukcja-edytorska.
Prosimy o ścisłe podążanie za wymogami zawartymi w części nr 2 Instrukcji pt. “Publikacja rozdziału (artykułu) w monografii wieloautorskiej”.Dopuszczalna długość tekstów (rozdziałów) to 20,000-30,000 znaków (wraz ze spacjami i przypisami). W limicie tym należy uwzględnić bibliografię, abstrakt i słowa kluczowe.
JĘZYK PUBLIKACJI:
Akceptujemy teksty w języku polskim i angielskim.W Center for American & European Studies Publishing Press korekty tekstów anglojęzycznych dokonują wyłącznie wysoko wykwalifikowani native speakerzy języka angielskiego (absolwenci prestiżowych amerykańskich, kanadyjskich, brytyjskich i australijskich uniwersytetów), posiadający doświadczenie w dyscyplinie naukowej w której napisany jest tekst.
JAK ZGŁOSIĆ SWÓJ TEKST (ROZDZIAŁ) DO PUBLIKACJI?
1. Do dnia 15 grudnia 2024 r. przygotuj abstrakt (streszczenie) swojego tekstu o długości 200-300 słów (format WORD) i wyślij go na adres: pip@cfasofficial.comW ciągu 3 dni otrzymasz informację zwrotną czy temat Twojego tekstu został zaakceptowany. W abstrakcie koniecznie umieść swoje imię, nazwisko, afiliację, adres(y) e-mail oraz numer telefonu.Jednocześnie prosimy dodać wskazany wyżej adres e-mail (!) do kontaktów oraz oznaczyć go jako “zaufany” (by uniknąć sytuacji w której odpowiedź zwrotna do Państwa wpada do folderu “SPAM”).W celu zabezpieczenia płynnej komunikacji, proszę podać w abstrakcie także numer telefonu.2. Do dnia 1 marca 2025 r. przygotuj następujące dokumenty:
(1) tekst rozdziału o długości 20-30 tysięcy znaków (wraz ze spacjami i przypisami; w limicie tym należy uwzględnić bibliografię, abstrakt i słowa kluczowe) w formacie Word (font: Times New Roman; rozmiar: 12; interlinia: 1.5);
(2) abstrakt/streszczenie tekstu o długości 200-300 słów w wersji polskiej (format Word) oraz 3-7 słów kluczowych;
(3) abstrakt/streszczenie tekstu o długości 200-300 słów w wersji angielskiej (format Word) oraz 3-7 słów kluczowych;
(4) notka biograficzna (biogram) o Autorze w języku angielskim (maks. 5 zdań);
(5) notka biograficzna (biogram) o Autorze w języku polskim (maks. 5 zdań);
(6) numer ORCID (wyrobienie go na stronie https://orcid.org jest darmowe, zajmuje ok. 5 minut i przyda się Państwu także na przyszłość);
(7) podpisana własnoręcznie przez Autora umowa wydawnicza (skan w PDF) (wzór pobierz stąd: shorturl.at/vFYZ2)
(8.). podpisane własnoręcznie przez Autora oświadczenie, że tekst nie został złożony do publikacji w żadnym innym wydawnictwie (skan w PDF) (wzór pobierz stąd: shorturl.at/vFYZ2)
(9) dane do faktury – jeśli sobie jej Pan/i życzy (krok opcjonalny; fakturę wystawiamy po otrzymaniu opłaty);
(10) potwierdzenie przelewu z opłatą publikacyjną (numer konta zostanie podany na adres e-mail który wskazali Państwo w mailu z abstraktem);
→ i wypełnij formularz Google (wraz z załącznikami) dostępny pod poniższym linkiem:
https://forms.gle/nRByxhNy15STWF767Wykonanie powyższych kroków i wniesienie opłaty publikacyjnej do dnia 1 marca 2025 r. jest warunkiem przystąpienia do procedury wydawniczej.
Wzór oświadczenia i umowy z punktów (7) i (8.). znajduje się tutaj: shorturl.at/vFYZ2.
KOSZT PUBLIKACJI ROZDZIAŁU W MONOGRAFII
389 PLN – publikacja rozdziału w monografii w wersji online (e-book z oficjalnym ISBNem równoważny publikacji drukowanej we wszystkich aspektach parametryzacji), dostępnej dla wszystkich w trybie Open Access. Uwaga: jeśli w tekście znajdują się jakiekolwiek grafiki (tabele, wykresy, zestawienia, mapy), prosimy doliczyć do opłaty publikacyjnej 30 PLN od każdej grafiki.
Egzemplarz tradycyjny (drukowany) książki – na wyraźne życzenie autora – wiąże się z dodatkowym kosztem w wysokości 100 PLN za pierwszy egzemplarz i 80 PLN za każdy kolejny.
Wszystkie nasze monografie dystrybuowane są metodą niekomercyjną (open access), która gwarantuje publiczny dostęp do zawartej w nich wiedzy. Licencja Creative Commons zapewnia swobodny dostęp do publikacji wszystkim czytelnikom, bibliotekom i instytucjom naukowym.Dzięki metodzie open access i publikacji w formie elektronicznej, maksymalne korzyści czerpie z niej przede wszystkim Autor (Autorzy), który może się nią następnie swobodnie posługiwać w środowisku akademickim.Metoda open access gwarantuje możliwość dotarcia publikacji do nieograniczonej liczby osób, a w konsekwencji wzrost cytowalności i rozpoznawalności Autora.
WAŻNE TERMINY - TIMELINE
➤ Termin nadsyłania abstraktów (200-300 słów) na adres pip@cfasofficial.com: 15 grudnia 2024 r.
➤ Termin nadsyłania tekstów: 1 marca 2025 r. (uwaga: termin ten nie zostanie przedłużony).
➤ Marzec-kwiecień 2025: weryfikacja formalna i merytoryczna nadesłanych tekstów.
➤ Maj-lipiec 2025: recenzja tekstów.
➤ Sierpień-wrzesień 2025: redakcja, skład i korekta tekstów.
➤ Planowana data publikacji: połowa września 2025.
ZASTRZEŻENIA
• Zastrzegamy sobie prawo do odrzucenia tekstów (m.in. tekstów zawierających poważne błędy gramatyczne, stylistyczne czy interpunkcyjne).
• Zastrzegamy sobie prawo do selekcji (odrzucenia) nadesłanych tekstów.
• Zastrzegamy sobie prawo do ingerencji w treść i format tekstów w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia publikacji.
• Zastrzegamy sobie prawo do zmiany ostatecznej daty publikacji.
• W razie zebrania znacznej liczby tekstów zastrzegamy sobie prawo do wydania więcej niż jednej książki, publikując prace w ramach dwóch (lub większej liczby) tomów.
• Gdy wysyłka drukowanego egzemplarza książki ma mieć miejsce za granicę Polski zastrzegamy sobie prawo do obciążenia Autora kosztami wysyłki.
• Ze względu na odległy termin publikacji oraz rosnące koszty, zastrzegamy sobie prawo do podwyższenia opłaty publikacyjnej w stopniu odpowiadającym oficjalnemu współczynnikowi inflacji ustalonemu przez Narodowy Bank Polski od dnia ogłoszenia naboru tekstów (1 listopada 2024 roku).
FAQ
• Istnieje możliwość otrzymania faktury VAT. Co do zasady fakturę VAT wystawiamy dopiero po wniesieniu opłaty publikacyjnej. Wyjątek stanowi sytuacja gdy udział w publikacji opłaca Państwa uniwersytet lub inny podmiot zewnętrzny. Jeśli znajdują się Państwo w tej sytuacji, prosimy o niezwłoczny kontakt mailowy. Sugerujemy samodzielne opłacenie faktury VAT i dokonanie refundacji ze strony uniwersytetu na swoje konto.
• Wniesiona opłata publikacyjna nie podlega zwrotowi (jest bowiem równoznaczna z uruchomieniem wykonania usługi polegającej na umożliwieniu przystąpienia do procedury wydawniczej).
• Istnieje możliwość zamówienia egzemplarzy drukowanej wersji monografii. Wiąże się to z dodatkową opłatą 100 zł za pierwszy drukowany egzemplarz oraz 80 zł za wysyłkę każdego dodatkowego egzemplarza. Opłaty te obejmują koszty wysyłki na terenie Polski.
MASZ PYTANIA?
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kierowanie wiadomości do Redaktorki i Koordynatorki procesu wydawniczego monografii, Pani Gabrieli Galbierskiej, na adres: pip@cfasofficial.comChętnie Ci pomożemy!
_________________________________
CENTER FOR AMERICAN & EUROPEAN STUDIES
Publikowanie w monografii wieloautorskiej może powodować spory stres.Zaufaj nam, a przeprowadzimy Cię przez proces publikacyjny od początku do końca tak, że wreszcie będziesz mieć okazję skupić się na tym co naprawdę dla Ciebie ważne – nauce i prowadzeniu badań.Nasza filozofia działania jest prosta: umożliwić Ci wydanie publikacji w szybkim tempie przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich akademickich standardów.