Dziedzictwo i przyszłość - Warszawy z gruzów powstanie
Warszawa, al. Solidarności 62, 00-240 Warszawa
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Dziedzictwo i przyszłość – Warszawy z gruzów powstanie”, która odbędzie się 17 stycznia 2025 r. w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości – Pałac Przebedowskich/Radziwiłłów, o godz. 9:00 w sali multimedialnej, al. Solidarności 62 w Warszawie.
Po II wojnie światowej, Warszawa – jako miasto, które wojenna zawierucha obróciła w olbrzymi stos gruzów – poniosła olbrzymie starty zarówno ludzkie, jak i infrastrukturalne. Zniszczeniu uległy budynki mieszkalne, budowle użyteczności publicznej, całe zaplecze techniczne niezbędne do funkcjonowania dużego, nowoczesnego miasta. Dawne kamienice, szkoły, szpitale, muzea, sądy, placówki pocztowe zniknęły pod zwałami gruzów stając się wspomnieniem tak mglistym, że wracający do swojego miasta warszawiacy bardzo często nie mogli odnaleźć znajomych ulic i miejsc, które pamiętali. Jednak wszystkich tych, którym dane było przetrwać łączył wspólny cel. Warszawa musi z tych gruzów powstać i chociaż nie będzie już taka sama to wciąż może być dobrym miejscem do życia. Organizatorzy konferencji chcieliby, aby podczas obrad, pokazano złożony proces odbudowy miasta. Chodzi o działania Biura Odbudowy Stolicy, o poszukiwanie rozwiązań i inspiracji także w niezrealizowanych planach ekipy Stefana Starzyńskiego, o wejście socrealizmu do architektury miasta. Chodzi też o prace nad zachowaniem pamiątek przeszłości, nad ocaleniem symboli i dawnych tradycji. Od fenomenu odbudowy starego miasta po powrót Zamku Królewskiego. Chodzi wreszcie o ludzi, zarówno o powracających do miasta dawnych mieszkańców, jak i o rzesze nowych warszawiaków, których przyciągała wizja lepszego życia w powstającym z gruzów mieście. Oni wszyscy tworzyli koloryt powojennej stolicy i jej nowe tradycje. Liczy się historia pojedynczego człowieka, stowarzyszeń, organizacji itp.
Zachęcamy Państwa do przygotowania 15 minutowych wystąpień, prezentacji oraz napisania tekstów do planowanej monografii pokonferencyjnej. Po zakończeniu obrad z przyjemnością zaprosimy do rozmów w kuluarach i zwiedzania naszej placówki. Liczymy na Państwa zainteresowanie, które zaowocuje nie tylko poszerzeniem wiedzy, ale także integracją środowiska naukowego.
Terminy:
• do 31 grudnia 2024 roku – zgłoszenia chęci uczestnictwa, na adres e-mail: historia@muzn.pl
• 17 stycznia 2025 roku, godzina 9:00 – Dziedzictwo i przyszłość – Warszawy z gruzów powstanie (Muzeum Niepodległości – Pałac Przebedowskich/Radziwiłłów, godz. 9:00 w sali multimedialnej, al. Solidarności 62)
• do 18 kwietnia 2025 roku – nadsyłanie treści referatów (wraz z ikonografią) na potrzeby planowanej monografii naukowej oraz oświadczeń autorów.
Propozycje referatów wraz z abstraktem (do 2000 znaków) prosimy przesłać na adres email: historia@muzn.pl
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ostatecznego wyboru referatów.
Muzeum Niepodległości nie zwraca kosztów przejazdu ani zakwaterowania.