Ogólnopolska konferencja naukowa "W u(ś)cisku cenzury"
Cenzura, zarówno historycznie, jak i współcześnie, jest tematem kontrowersyjnym, który dotyka fundamentalnych kwestii związanych z demokracją, prawami człowieka, etyką i mediami. Gustave Flaubert zakrzyknął niegdyś, że: „Cenzura! Cóż to za piękna instytucja! Aksjomat: każdy rząd nienawidzi literatury. Władza nienawidzi innej władzy”. Konferencja na temat form cenzury staje się zatem doskonałą okazją do refleksji nad mechanizmami kontroli informacji, wolnością słowa oraz wpływem cenzury na kulturę, politykę i społeczeństwo. Konferencja poświęcona temu zagadnieniu pozwala na interdyscyplinarną analizę zjawiska cenzury, badając jej różne formy, motywacje oraz skutki w różnych dziedzinach życia publicznego. Organizatorzy proponują namysł nad następującymi zagadnieniami:
· historia cenzury,
· działalność cenzorska w różnych epokach;
· religijna cenzura;
· tabuizacja;
· uniwersum cenzury;
· sztuka i twórczość a cenzura;
· reprezentacje cenzury w narracjach literackich, filmowych, serialowych etc.;
· autocenzura;
· język i komunikacja;
· media i social media;
· cenzura w czasach wojny,
· cenzura w erze cyfrowej,
· cenzura w państwach autorytarnych, w systemach totalitarnych;
· cenzura polityczna w demokracjach;
· fake news a cenzura
· cancel culture jako forma cenzury;
· zakazane książki;
· granice wolności słowa;
· cenzura a prawa autorskie;
· granice tolerancji a cenzura;
· cenzura a edukacja;
· cenzura a ruchy społeczne;
· cenzura a marginalizacja;
· dyskryminacja;
· władza i słowo;
· sprawczość cenzury;
· walka z cenzurą;
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: cenzura.ekonferencja@gmail.com mija 19 stycznia 2025 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- tytuł referatu (bez użycia capslocka)
- aktualną afiliację i tytuł naukowy;
- numer telefonu oraz adres email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).