Ogólnopolska konferencja naukowa „Na marginesie”


-

Online

Marginalizacja to proces systematycznego wykluczania jednostek lub grup społecznych z pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, politycznym, ekonomicznym i kulturalnym. Dotyka ona osób, które z różnych powodów są postrzegane jako odmienne lub „niepasujące” do dominujących norm i wartości społeczeństwa. Może odnosić się do grup na peryferiach społeczeństwa, takich jak mniejszości etniczne, osoby LGBTQ+, osoby starsze, niepełnosprawne czy żyjące w ubóstwie. Może mieć charakter strukturalny, kiedy instytucje i systemy władzy utrwalają nierówności, ale może też być wynikiem subtelnych form dyskryminacji i uprzedzeń. Choć często jest wynikiem historycznych i kulturowych procesów, jej konsekwencje są odczuwalne na co dzień (m.in. ograniczenie dostępu do zasobów, edukacji, opieki zdrowotnej, a także możliwości awansu społecznego). Konferencja stwarza możliwość interdyscyplinarnej dyskusji nad przyczynami, konsekwencjami i strategiami przeciwdziałania marginalizacji, z uwzględnieniem perspektyw socjologicznych, politycznych, kulturowych i ekonomicznych. Organizatorzy zachęcają do pogłębionych refleksji wokół następujących tematów:

·         kultura wobec marginalizacja;

·         kultura marginalizowana;

·         procesy wykluczenia społecznego,

·         marginalizacja a dostęp do edukacji,

·         ubóstwo a marginalizacja,

·         rasizm i ksenofobia,

·         migranci i uchodźcy,

·         kultura a marginalizacja,

·         szklany sufit;

·         przemoc;

·         psychologia;

·         filozofia;

·         historia;

·         władza;

·         służba publiczna;

·         mniejszości;

·         kobiety a marginalizacja;

·         wykluczenie społeczne;

·         ageizm;

·         wykluczenie ekonomiczne;

·         rynek pracy a marginalizacja,

·         gentryfikacja a wykluczenie;

·         wykluczenie polityczne;

·         marginalizacja a prawa człowieka;

·         zdrowie psychiczne;

·         marginalizacja w przestrzeni publicznej;

·         edukacja;

·         religia;

·         stereotypy.

Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: sip.ekonferencja@gmail.com mija 26 stycznia 2025 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:

  • abstrakt (max. 600 słów);
  • tytuł referatu (bez użycia capslocka)
  • aktualną afiliację i tytuł naukowy;
  • numer telefonu oraz adres email.

Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).






Źródło:  http://marginesekonferencja.wordpress.com/

Aktualizacja:  2024-11-29 21:05:47