Ogólnopolska konferencja naukowa „Wierzę, że możemy być bardziej niezwykli razem niż zwyczajni osobno" . Związki, relacje, więzi
Konferencja zogniskowana tematycznie wokół związków, relacji, więzi, uwikłań czy powiązań stanowić może płaszczyznę do interdyscyplinarnej dyskusji na temat różnorodnych form powiązań między jednostkami, grupami, ideami czy strukturami społecznymi i kulturowymi, w myśl cytatu, że” jeśli uda nam się spotkać, to cudownie”. Tytułowe „związki” można rozumieć zarówno w kontekście osobistym, społecznym, jak i symbolicznym, co daje możliwość badania tych relacji z wielu perspektyw, w tym psychologicznych, filozoficznych, socjologicznych, kulturowych i literackich. Organizatorzy zachęcają do pogłębionych refleksji wokół następujących tematów:
· wytwory sztuki, twórczość – literatura, teatr, film, serial, komiks, sztuki plastyczne, muzyka etc.;
· związki rodzinne i partnerskie;
· przyjaźń, znajomości;
· związki w różnych kulturach;
· historia;
· psychologia;
· socjologia;
· obyczajowość – od historii do współczesności;
· związki partnerskie;
· prawo;
· religia i wiara;
· filozofia i etyka;
· media, media społecznościowe, social media;
· najsłynniejsze małżeństwa; relacje celebryckie etc.;
· kryzysy i dynamika w związkach (zdrada, rozwód, terapia);
· więzi społeczne;
· więzi lokalne;
· relacje między jednostką a wspólnotą, relacje sąsiedzkie;
· globalizacja a relacje między państwami, kulturami i narodami;
· związki w literaturze i sztuce (miłość, przyjaźń, konflikt);
· relacje między człowiekiem a naturą;
· świat idei i rzeczywistości;
· relacje między jednostką a państwem, wspólnotą a jednostką, wolnością a władzą;
· związki zawodowe i polityczne;
· relacja: pracodawca-pracownik;
· relacje patologiczne – przemoc, cyberprzemoc, stalking, mobbing etc.;
· związki międzynarodowe (sojusze polityczne, militarne, gospodarcze);
· związki biologiczne i ekologiczne;
· relacje człowiek-środowisko;
· człowiek-technologia;
· wpływ technologii na związki międzyludzkie;
· mediacja i naprawa więzi.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: zne.ekonferencja@gmail.com mija 27 stycznia 2025 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- tytuł referatu (bez użycia capslocka)
- aktualną afiliację i tytuł naukowy;
- numer telefonu oraz adres email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).