Ogólnopolska konferencja naukowa „Małżeństwo – związek – relacja”
Małżeństwo, związek i relacja od wieków stanowią jedne z podstawowych form organizowania życia prywatnego, społecznego i kulturowego. Jako instytucje, doświadczenia i narracje podlegają nieustannym przemianom, odzwierciedlając zmiany obyczajowe, prawne, ekonomiczne i światopoglądowe. Są przestrzenią bliskości i miłości, ale także negocjacji władzy, ról, norm oraz oczekiwań społecznych. Konferencja naukowa zaprasza do interdyscyplinarnej refleksji nad różnorodnymi formami bycia razem. Interesuje nas małżeństwo jako instytucja i jako doświadczenie jednostkowe, związki formalne i nieformalne, relacje normatywne oraz alternatywne, a także sposoby ich przedstawiania i problematyzowania w literaturze, kulturze, mediach i dyskursie publicznym. Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni dialogu między badaczami różnych dyscyplin humanistycznych i społecznych, pozwalającej na pogłębioną analizę relacji intymnych jako zjawisk kulturowych, emocjonalnych i społecznych. Organizatorzy konferencji zachęcają do podjęcia rozważań, między innymi nad takimi zagadnieniami, jak:
· kulturowe reprezentacje związków, małżeństw, zaślubin, narzeczeństwa, relacji etc. (literatura, film, serial, sztuki piękne, komiks, gry wideo, muzyka etc.);
- historia małżeństwa
- prawo, religia i obyczaj
- małżeństwo jako kontrakt społeczny
- kryzysy i przemiany instytucji małżeństwa
- romantyczne modele miłości
- intymność emocjonalna i komunikacja
- miłość jako narracja kulturowa
- role płciowe i podział pracy
- zależność ekonomiczna i emocjonalna
- przemoc w związkach
- kontrola, manipulacja, milczenie
- małżeństwo i związek jako temat literacki
- kryzys relacji w literaturze nowoczesnej
- zdrada, rozstanie, rozwód
- intymność w sztuce współczesnej
- związki nieformalne i kohabitacja
- samotność z wyboru
- relacje otwarte, poliamoria
- przyjaźń jako forma relacji intymnej
- rutyna, nuda, zmęczenie
- negocjowanie ról i granic
- starzenie się w relacji
- „ja” w związku
- autonomia i wspólnota
- relacje a płeć, wiek, klasa społeczna
- rodzicielstwo i jego wpływ na relację
- relacje w serialach i filmach
- aplikacje randkowe i cyfrowa intymność
- medialne wzorce miłości
- publiczne opowieści o prywatności
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: zne.ekonferencja@gmail.com mija 9 maja 2026 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- tytuł referatu (bez użycia capslocka)
- aktualną afiliację i tytuł naukowy;
- numer telefonu oraz adres email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Szczegółowe informacje na temat konferencji aktualizowane będą na stronie internetowej:
https://mzrkonferencjaon.wordpress.com
