Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Wolność prasy i mediów – dezinformacja, cenzura, wyzwania cyfrowe"


-

Zoom
Online, Zoom

Szanowni Państwo,
Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego (BiRM) oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (AHE) serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wolność prasy i mediów – dezinformacja, cenzura, wyzwania cyfrowe”

PODSTAWOWE INFORMACJE O WYDARZENIU
Data: 29 maja (piątek), godz. 16:00–20:00
Organizatorzy: Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego (BiRM) oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (AHE)
Miejsce: online (platforma Zoom)

PODSTAWA PRAWNA WYDARZENIA I UZNAWALNOŚĆ CERTYFIKATÓW
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, podmiotami uprawnionymi do organizacji akceptowalnych konferencji naukowych są instytucje tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działające na jego rzecz, w tym uczelnie wyższe.
Konferencje współorganizowane przez Instytut BiRM oraz Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi spełniają wymagania stawiane przez uczelnie oraz komisje stypendialne, w szczególności w zakresie liczby uczestników, ich afiliacji naukowej oraz pozostałych kryteriów określonych w obowiązujących regulaminach.
W przypadku pytań dotyczących szczegółowych zasad organizacyjnych lub formalnych prosimy o kontakt z koordynatorem danego wydarzenia – dane kontaktowe dostępne są w informacji końcowej dotyczącej wydarzenia.

IDEA WYDARZENIA
Konferencja stanowi przestrzeń interdyscyplinarnej refleksji nad wolnością prasy i mediów jako fundamentalnym elementem systemów demokratycznych oraz nad rolą informacji w kształtowaniu debaty publicznej i świadomości społecznej. Przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych, w tym medioznawcy, politolodzy, prawnicy, socjologowie, badacze komunikacji, kulturoznawcy oraz specjaliści ds. nowych mediów podejmują analizę współczesnych wyzwań związanych z funkcjonowaniem mediów w warunkach transformacji cyfrowej, presji politycznej i rosnącej skali dezinformacji.

ORIENTACYJNE TEMATY WYSTĄPIEŃ
Wolność prasy jako fundament demokracji
Dezinformacja i fake news w przestrzeni publicznej
Cenzura i naciski polityczne wobec mediów
Rola mediów w kształtowaniu opinii publicznej
Algorytmy, platformy cyfrowe i widoczność treści
Media społecznościowe a polaryzacja społeczna
Odpowiedzialność dziennikarska i etyka mediów
Regulacje prawne dotyczące mediów i internetu
Propaganda i wojna informacyjna
Bezpieczeństwo informacyjne państwa i społeczeństwa
Fact-checking i walka z dezinformacją
Prawo do informacji a prawo do prywatności
Sztuczna inteligencja w mediach i dziennikarstwie
Deepfake’i i nowe zagrożenia informacyjne
Edukacja medialna i kompetencje informacyjne
Niezależność redakcyjna i własność mediów
Dziennikarstwo śledcze w warunkach presji politycznej
Media lokalne a pluralizm informacji
Granice wolności słowa w internecie
Przyszłość mediów w erze cyfrowej

FORMY UDZIAŁU W WYDARZENIU
Konferencja przewiduje dwie formy uczestnictwa. Udział czynny adresowany jest do osób pragnących przedstawić wyniki własnych badań, zaprezentować wybrany temat bądź podjąć dyskusję nad interesującym je problemem naukowym.

Udział czynny – kluczowe informacje
Abstrakt: 150–250 słów
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/8EZCb5Q6ahW7HMb96
Rejestracja: do 22 maja 2026, godz. 23:59
Wyniki kwalifikacji: 24 maja 2026, godz. 23:59
Opłata: do 26 maja 2026, godz. 23:59 (numer konta przesłany w prywatnej wiadomości mailowej)
Koszt udziału: 149 PLN – certyfikat cyfrowy z podpisami Komitetu Naukowego

Udział bierny – kluczowe informacje
Druga opcja to udział bierny, dedykowany osobom zainteresowanym zadawaniem pytań, wysłuchaniem wystąpień oraz dyskusji prowadzonych przez ekspertów, a także zapoznaniem się z referatami pozostałych uczestników konferencji.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/D7Nxqjyotfn4PVkK6
Rejestracja: do 22 maja 2026, godz. 23:59
Opłata: do 26 maja 2026 (numer konta przesyłany w prywatnej wiadomości mailowej)
Koszt udziału: 69 PLN – certyfikat cyfrowy z podpisami Komitetu Naukowego

W przypadku opłacenia udziału przez instytucję dopuszczamy wydłużenie terminu płatności – prosimy o kontakt z koordynatorem wydarzenia.
Jeśli to Twoje pierwsze doświadczenie z konferencją naukową, nie obawiaj się! Pomożemy Ci przejść przez cały proces i wybrać najlepszą formę uczestnictwa.

PUBLIKACJA NAUKOWA
Organizatorzy przewidują możliwość publikacji rozdziału w recenzowanej monografii naukowej w wydawnictwie z listy MNiSW, spełniającej kryteria formalne stosowane przez uczelnie wyższe oraz komisje stypendialne przy ocenie osiągnięć naukowych studentów i doktorantów oraz ocenach okresowych pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych.

Koszt publikacji: 650 zł (możliwość FV)
Język publikacji: polski lub angielski
Termin nadsyłania artykułów: w trybie ciągłym do 30 czerwca oraz do 31 grudnia w danym roku kalendarzowym.
Kontakt: iwonaszkudlarek@onet.eu
Zaświadczenie o przyjęciu artykułu: możliwe po zakwalifikowaniu artykułu do publikacji przez redakcję

WSPÓŁPRACA Z INSTYTUTEM BiRM
Wspieramy współpracę z instytucjami, firmami, niezależnymi ekspertami, przedstawicielami trzeciego sektora, a także ze środowiskami naukowymi i studenckimi. Wspólnie możemy realizować projekty, organizować panele eksperckie i tworzyć wydarzenia, które łączą naukę, biznes i społeczeństwo.
Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą, zapraszamy do kontaktu z Panem Olafem Hajnoszem, Dyrektorem Departamentu Kursów i Konferencji, pod adresem: o.hajnosz@birm.waw.pl
Przygotowaliśmy trzy ścieżki współpracy z Instytutem BiRM, aby każdy mógł znaleźć formę zaangażowania dopasowaną do swoich celów i możliwości.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ KONFERENCJĘ INSTYTUTU BiRM
Biblioteczka konferencyjna
Kontakt z ekspertami
Ekspercka debata
Aktualne i unikalne tematy
Insiderski charakter
Profesjonalna obsługa

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

  1. Czy muszę mieć wcześniejsze doświadczenie w konferencjach, aby wziąć udział?
    Nie, nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie konferencyjne. Instytut BiRM wspiera osoby debiutujące. Z przyjemnością pomożemy w przygotowaniu wystąpienia i przeprowadzimy przez cały proces.

  2. Od czego zależy czas trwania konferencji i liczba paneli?
    Czas trwania konferencji oraz liczba paneli zależy m.in. od liczby zgłoszonych uczestników, liczby zaakceptowanych abstraktów oraz harmonogramu ustalanego przez Organizatora.

  3. Czy mogę otrzymać fakturę VAT za udział w konferencji?
    Tak. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w formularzu rejestracyjnym.

  4. Czy możliwe jest wystąpienie w duecie lub zespole?
    Tak. Wystąpienie może być przygotowane i zaprezentowane przez dwie lub więcej osób. W takim przypadku czas prezentacji zostanie proporcjonalnie wydłużony. Certyfikat jest wystawiany imiennie na każdą osobę, w związku z czym każda musi opłacić udział.

  5. Ile czasu trwa wystąpienie podczas konferencji?
    Standardowy czas wystąpienia wynosi 15 minut.

  6. Czy można zmienić godzinę wystąpienia?
    Godziny ustala Organizator. Zmiana terminu jest możliwa jedynie w uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym uzgodnieniu.

  7. Czy opłata konferencyjna podlega zwrotowi?
    Opłata wniesiona za udział podlega zwrotowi wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, o czym decyduje Organizator.

  8. Czy uczestnicy otrzymają potwierdzenie udziału?
    Tak. Każdy uczestnik otrzymuje certyfikat uczestnictwa oraz zaświadczenie o składzie Komitetu Naukowego konferencji.

  9. Czy mogę zaprezentować wyniki badań prowadzonych w ramach studiów lub projektu uczelnianego?
    Tak. Mile widziane są zarówno prace indywidualne, jak i projekty realizowane w ramach uczelni lub organizacji studenckich.

  10. Czy komitety naukowe spełniają wymogi prawne MNiSW?
    Tak. Nasze komitety naukowe spełniają wszelkie wymogi prawne określane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

POTRZEBUJESZ DODATKOWYCH INFORMACJI?
Skontaktuj się z Koordynatorem Wydarzenia, Panem Mikołajem Muchą na adres e-mail: m.mucha@birm.waw.pl

Do zobaczenia na wydarzeniu!

ORGANIZATORZY
Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego (BiRM) jest think-tankiem skupiającym się na zagadnieniach gospodarczych, geopolitycznych, ekonomicznych i militarnych. Instytut BiRM prowadzi pogłębione badania oraz różnorodne działania związane z bezpieczeństwem międzynarodowym i rozwojem państw, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. W ramach działalności Fundacji publikowane są oryginalne artykuły w językach polskim, angielskim i rosyjskim, obejmujące wieloaspektowe zagadnienia bezpieczeństwa narodowego, zarówno w kontekście militarnym, jak i niemilitarnym. Dotychczas ponad 100 autorów opublikowało już ponad 300 tekstów, a treści te wzbogaciły debatę publiczną o ponad 500 komentarzy i opinii.

Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego jest think-tankiem (KRS: 0000787390, NIP: 5242885602), które realizuje swoją misję naukowo-badawczą i dydaktyczną w oparciu o przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Tekst jednolity Dz. U. 2023, poz. 166) oraz ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873). Instytut BiRM prowadzi działalność edukacyjną, naukowo-badawczą i wydawniczą organizując konferencje, seminaria, szkolenia i publikacje skierowane do młodych i doświadczonych naukowców.

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi to jedna z najstarszych i największych niepublicznych uczelni w Polsce. AHE w Łodzi to ponad 30 lat działalności. W ofercie edukacyjnej znajdziesz 24 kierunki studiów: licencjackie, magisterskie, inżynierskie, jednolite magisterskie oraz studia podyplomowe i kursy. Studia są prowadzone w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. AHE posiada również studia w języku angielskim, a także uprawnienia doktorskie i habilitacyjne w dyscyplinach: językoznawstwo (B+), sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki (B+). Akademia posiada 7 wydziałów w Łodzi i filie. AHE stawia na kształcenie przez praktykę. Numer wpisu do ewidencji uczelni niepublicznych: 30.

Źródło:  https://fb.me/e/1Xvuw2lFc1

Aktualizacja:  2026-03-06 20:07:09