Ogólnopolska konferencja naukowa online "Sławni, znani, niepospolici – historia i współczesność"


MINIONA -

Online

Ludzie sławni od wieków stanowili centrum zainteresowania zarówno literatury, jak i sztuk wizualnych. Wokół takich postaci narastały nie tylko narracje historiograficzne, lecz i mitograficzne, fikcjonalne i fantastyczne, czasem splątane ze sobą tak ściśle, by postaci przez nie opiewane mogły trafić do rozmaitych kanonów i związać się z różnorodnymi kodami estetycznymi. W konsekwencji figura postaci sławnej, znanej, słynnej funkcjonuje współcześnie na wielu poziomach i w wielu rejestrach stylistycznych w literaturze, filmie, komiksie, serialach, grach fabularnych czy grach wideo, a także w mediach i social mediach. Przedmiotem fascynacji stają się nie tylko ludzie dokonujący wielkich czynów, lecz artyści, sportowcy, naukowcy, politycy, osoby majętne i wielu innych, których można określić mianem celebrytów. Są też postaci historyczne oraz bohaterowie naszej codzienności. Dlatego też interesować nas będą:

·         sława jako zjawisko kulturowe;

·         kulturowe narracje o sławie (literatura, film, serial, komiks, gry wideo);

·         sławni ludzie – od historii do współczesności;

·         biografie i autobiografie sławnych osób;

·         tropy i motywy kulturowe;

·         mitologie i religie;

·         sława pośmiertna;

·         kreacja wizerunku, autokreacja;

·         media i social media;

·         polityka i sława;

·         celebrytyzm;

·         influencerzy;

·         sława i niesława;

·         aspekty społeczne;

·         aspekty psychologiczne;

·         niepospolitość, oryginalność a sława;

·         lokalne sławy;

·         sława a obyczaj;

Niezależnie przyjmowane będą również propozycje wystąpień niewymienione powyżej, a także studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres slawa.ekonferencja@gmail.com mija 7 czerwca 2021 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający: abstrakt (max. 600 słów), notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą tytuł naukowy, aktualną afiliację oraz profil badawczy, numer telefonu oraz korespondencyjny email.

Opłata konferencyjna wynosi 150 PLN. Organizatorzy przewidują publikację pokonferencyjną w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerze monograficznym czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).

Szczegółowe informacje na temat konferencji aktualizowane będą na stronie internetowej:

https://slawaekonferencja.wordpress.com






Źródło:  http://slawaekonferencja.wordpress.com

Aktualizacja:  2021-04-25 23:41:35