Historia w sztuce


MINIONA -

Historia w sztuce
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Konferencja

„Historia w sztuce”

Akademia Pomorska w Słupsku, 15-16 czerwca 2023 r.

Związki pomiędzy sztuką a historią jawią się jako nierozerwalne od wieków. W architekturze, rzeźbie, malarstwie czy muzyce odzwierciedlały się problemy polityczne, zjawiska społeczne i religijne. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym poszerzał się katalog ludzkich dokonań. Obok tzw. kultury wysokiej coraz większe znaczenie i dominujący charakter poczęła zdobywać kultura popularna wraz z nowoczesnymi środkami przekazu coraz silniej wpływa na sztukę i bieg dziejów. Katalog problemów, które można analizować w kontekście przenikania się historii i różnych form sztuki jest rozległy i odgraniczony jedynie horyzontami i możliwościami badacza, czasami niezależnymi od niego. Celem anonsowanej konferencji jest chęć zebrania badaczy, którzy chcieliby podzielić się najnowszymi ustaleniami, a także skierować uwagę innych naukowców na własne zainteresowania. Wygłoszone referaty mogą zostać wydane w tomie pokonferencyjnym (choć rozumiemy, że część osób preferuje publikowanie w czasopismach). Organizatorzy gwarantują zainteresowanym druk materiałów pokonferencyjnych po zakwalifikowaniu artykułu w toku postępowania recenzyjnego.

Proponowane panele:

- sztuka w propagandzie politycznej,

- recepcja wydarzeń i postaci historycznych w sztuce,

- mecenat polityczny na przestrzeni wieków,

- motywy historyczne pieśniach i operze.

 

Organizatorem jest Instytut Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku, ul. Arciszewskiego 22A, Słupsk

Koszt udziału w konferencji wynosi 350 zł dla pracowników naukowych i 200 zł dla doktorantów. Dane do wpłat podamy po zaakceptowaniu referatów. Organizatorzy zapewniają catering  podczas przerw oraz  bankiet pod koniec pierwszego dnia konferencji.

Konferencja, w zależności od preferencji w zgłoszeniach, może przyjąć charakter klasyczny, hybrydowy (część paneli będzie odbywała się on-line) lub wyłącznie zdalny.

Harmonogram konferencji:

Nadsyłanie tematów wraz z abstraktami: do 20 maja

Informacja o zakwalifikowaniu się: 26 maja

Konferencja: 15-16 czerwca

 

Dodatkowe informacje:

Słupsk posiada bogaty wybór miejsc noclegowych, których lista dostępna jest choćby na Booking.com. Ponadto można zarezerwować sobie pokój w jednym z akademików Akademii Pomorskiej (DS. 1, tel. 59 8405330; 59 8405384). Interesującą opcją jest wybór nieodległej Ustki (oddalonej o 20 km od Słupska), która słynie z licznych hoteli i przede wszystkim morza. Warto podkreślić, że w czerwcu ceny są niższe niż w czasie sezonu turystycznego. Przy okazji konferencji można zatem zafundować sobie chwilę odpoczynku nad morzem, kiedy pogoda zaczyna już być obiecująca.

 

 

Kontakt:

Dr Wojciech Bejda

wojciech.bejda@apsl.edu.pl


Aktualizacja:  2023-02-10