Interdyscyplinarna konferencja studencko - doktorancka „MAGIA - WIERZENIA - RYTUAŁY”


MINIONA -

Centrum Kultury Zamek
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

„Prymitywny magik, medyk czy szaman to nie tylko człowiek chory, ale przede wszystkim człowiek chory który został wyleczony, który zdołał wyleczyć się sam” – pisał w 1951 roku w Szamanizmie i archaicznych technikach ekstazy Mircea Eliade – pionier naukowego religioznawstwa. Magia, wierzenie i rytuał, zarówno na poziomie najbardziej trywialnym jak i najwyższym – metafizycznym, stanowiły nieodłączny element ludzkiego doświadczenia od niepamiętnych czasów. Funkcjonowały one tak na zasadzie prostej wymiany pars pro toto, transakcji między człowiekiem a bogiem, jak i wypływały z mistycznej energii wszechświata, przez starożytnych Greków określanego jako kosmos lub physis. Tak jak kiedyś, tak i w czasach nam współczesnych mamy do czynienia ze swoistym renesansem różnego rodzaju wierzeń – choćby w postaci seansów spirytystycznych czy fascynacji symboliką zodiakalną. Codziennie wielu z nas w sposób nieuświadomiony naśladuje również stare rytuały, o zapomnianym już dziś znaczeniu i symbolice. Tej właśnie ciekawej i rozległej tematyce chcielibyśmy poświęcić tegoroczną konferencję studencko-doktorancką.

Celem organizowanego przez nas wydarzenia jest przyjrzenie się zjawiskom magii, wierzeń i rytuałów, pod kątem artystycznym, socjologicznym, antropologicznym, historycznym, religioznawczym, w kulturze europejskiej oraz poza nią. Do składania abstraktów zapraszamy zarówno studentów wszystkich kierunków humanistycznych i im pokrewnych, jak i uczestników studiów doktoranckich, żywo zainteresowanych bądź też zaangażowanych naukowo w problematykę rozlegle rozumianej magii, w każdej epoce historycznej – od czasów starożytnych poczynając, aż na najbliższej nam współczesności kończąc.

Poniżej znajdą Państwo propozycje zagadnień:

- Rytuały pogrzebowe i życie po śmierci;

- Praktyki magiczne, klątwy, uroki;

- Przestrzenie sakralne, rytualne i przynależne im obiekty kultowe;

- Sztuka sepulkralna i jej rola w rytuale;

- Realizm magiczny jako zjawisko w różnych dziedzinach sztuk plastycznych;

- Rola wizualności w wierzeniach;

- Magia i rytuały w nowych mediach;

- Metafizyczne aspekty sztuki XX wieku;

- Filozofia magii;

- Mistyczny aspekt alchemii;

- Artyści a okultyzm;

Chętnych do wzięcia udziału w konferencji prosimy o nadsyłanie swoich zgłoszeń przez formularz:

https://forms.office.com/e/sNFSW5jTna

Przesłany abstrakt powinien zawierać do 1500 znaków ze spacjami. Poza abstraktem prosimy również o zamieszczenie w formularzu od 3 do 5 najważniejszych pozycji bibliograficznych, na których bazować będzie referat. Państwa abstrakty będziemy przyjmować do 12.03.2023 (włącznie).

Przewidywalny czas dla prelegenta: około 15 minut. Zalecane przygotowanie prezentacji.

Zainteresowanych zapraszamy również do śledzenia Instagrama, gdzie będą pojawiać się wiadomości oraz relacja z konferencji: @sztuczny_element

Link do wydarzenia na fb: https://fb.me/e/3nClDjfC8

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: magiawierzeniarytualy@gmail.com


Źródło:  https://fb.me/e/3nClDjfC8

Aktualizacja:  2023-02-13