Ogólnopolska konferencja naukowa "Nostalgia"
Nostalgię, tęsknotę, melancholijne wspomnienia czasów, rzeczy, doświadczeń minionych wyraźnie widać w rozmaitych dyskursach, zarówno tych donoszących się do sfery prywatnej, jak i tych kulturowych, wyrażających się poprzez teksty czy artefakty. Nostalgia jest nieodłącznym towarzyszem człowieczej drogi i jako taka wymaga także i naukowego namysłu, który proponują organizatorzy konferencji. Wśród sugerowanych aspektów wyliczyć można m.in.:
· nostalgia jako element współtworzący kulturę (literatura, film, serial, gry wideo, komiks, sztuki piękne, muzyka etc.);
· nostalgia a trendy kulturowe;
· doświadczenia zbiorowe i jednostkowe;
· dyskursy pamięci;
· dzieciństwo, młodość, doświadczenia życiowe;
· biografie, autobiografie;
· epistolografia;
· emigracja, przynależność, tożsamość;
· nostalgia i jej relacja z aktualną rzeczywistością;
· socjologia;
· historia;
· filozofia;
· psychologia;
· fizyczne objawy nostalgii; zdrowie;
· samotność a nostalgia;
· obyczajowość;
· cywilizacja.
Niezależnie przyjmowane będą również studia szczegółowe (case studies) z wykorzystaniem wybranej metodologii mono- lub interdyscyplinarnej.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres nostalgia.ekonferencja@gmail.com mija 8 maja 2023 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
- numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 190 PLN. Organizatorzy przewidują publikację pokonferencyjną w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopism.