Ogólnopolska konferencja naukowa „Lokalność i regionalność – miejsca, społeczności, tradycje, obyczaje”
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Są takie miejsca, regiony, społeczności, które cechują charakterystyczne dla nich tradycje, obyczaje, zwyczaje, potrawy, produkty, wytwory rzemieślnicze czy nawet język. Zainteresowanie tym tematem wynika nie tylko z potrzeby ich przybliżenia – zarówno w popularnym, jak i naukowym rozumieniu – lecz i z pewnej tendencji do coraz chętniejszego uwypuklania lokalności w wielu aspektach. Jest to ważny element budujący kulturę w jej wielowymiarowości. Potrzebne jest także wzmocnienie przekonania o tym, że to, co lokalne i regionalne (w Polsce i poza jej granicami) ma ogromne znaczenie i wartość poznawczą – z różnych powodów. Organizatorów konferencji interesować będą m.in. takie kwestie, jak:
· regionalność i lokalność w przedstawieniach kulturowych (literatura, film, serial, komiks, sztuki plastyczne, muzyka etc.);
· współczesność wobec regionalności i lokalności;
· społeczności;
· tradycje i obyczaje;
· lokalne i regionalne potrawy, przysmaki etc.;
· sztuka i sztuka użytkowa;
· język;
· sytuacja ekonomiczna;
· polityka i władze;
· edukacja;
· krajobrazy, perły przyrody, architektura;
· historia;
· relacje swój – obcy;
· rozwój;
· turystyka;
· regiony niebezpieczne;
· flora i fauna;
· aktywność, promocja regionu etc.;
· popularne regiony w kraju i zagranicą;
· media, media społecznościowe;
· folklor;
· stereotypy.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: lir.ekonferencja@gmail.com mija 26 czerwca 2023 roku. Na podany adres należy przesłać:
· abstrakt (max. 600 słów);
· aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
· numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).