Ogólnopolska konferencja naukowa „Czas – kultura, dyskurs, doświadczenie”
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
W kulturze funkcjonuje wiele przysłów dotyczących czasu, tak jak i wiele narracji poświęconych temu fundamentalnemu dla naszej cywilizacji zagadnieniu. Rozumieć je można na wiele sposobów, zwłaszcza teraz, gdy pojawiają się coraz to nowe koncepcje i teorie dotyczące czasowości – w bardzo wielu wykładniach. Czasowość współczesna jest migotliwa znaczeniowo i dotyka każdej sfery egzystencji: od wyobrażeń artystycznych (podróże w czasie) przez codzienność prokrastynacji aż po teorie naukowe z mostem Einsteina-Rosena na czele. A że czas jest bez wątpienia cenny także jako temat, organizatorzy konferencji zapraszają do podjęcia transdyscyplinarnej refleksji nad zagadnieniami takimi, jak m.in.:
· czas w kulturze (literatura, film, serial, gry wideo, komiks, sztuki plastyczne);
· filozofia;
· język i językoznawstwo;
· historia;
· paremia;
· koncepcje czasu;
· wspomnienia i pamięć;
· czas jako wartość;
· obyczajowość i codzienność;
· doświadczenie jednostki;
· psychologia;
· konflikty;
· przemijanie, koncepcje końca i wieczności;
· czas i przestrzeń;
· młodość i starzenie się;
· cywilizacja, technologia;
· uchronie i bezczasy, podróże w czasie
· czas wolny
· czas pracy;
· nostalgia i tęsknota za czasem utraconym;
· rozwój osobisty;
· ekonomia;
· media i social media;
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: czas.ekonferencja@gmail.com mija 30 września 2023 roku. Na podany adres należy przesłać w jednym pliku:
· abstrakt (max. 600 słów);
· aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
· numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).