Ogólnopolska konferencja naukowa „Zło – prefiguracje, symbole, uosobienia. Historia, społeczeństwo, kultura, religia”
Istnieją wyobrażenia stale obecne w ludzkim oglądzie świata, kryjąc się w mitologiach, religiach, wierzeniach, symbolice, ale i w konstruktach psychologicznych, mowie potocznej, fikcji literackiej, filmowej, serialowej, komiksowej, growej czy innych formach sztuki. Krajobraz zła towarzyszy ludzkości jako konstrukt w zamierzeniu antynomiczny wobec dobra, tego, co zostaje za nie uznane. Dawna i współczesna kultura obfituje w rozmaite upostaciowania i kreacje zła, pokazuje je w przekazach medialnych, dokonuje się prób wyjaśnienia, naświetlenia tego, co dla przeciętnego człowieka stanowi kwestię niewyobrażalną. Wobec mnogości interpretacji, upostaciowań, medialnych interpretacji, organizatorzy konferencji zachęcają do podjęcia rozważań nad m.in.:
· zło w kulturze (literatura, film, serial, gry wideo, sztuki plastyczne);
· bohaterowie popkultury;
· zło a true crime;
· symbolika;
· filozofia;
· religioznawstwo;
· mitologia;
· prefiguracje i upostaciowania zła;
· okultyzm, satanizm etc,;
· „wcielenia” zła;
· społeczeństwo, niepokoje społeczne;
· wychowanie, edukacja;
· psychologia;
· prawo;
· polityka;
· historia;
· wrogowie publiczni;
· zło w życiu rodzinnym;
· media i social media;
· zbrodnie, zbrodniarze;
· konflikty zbrojne
· przestrzenie zła.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: zlo.ekonferencja@gmail.com mija 15 października 2023 roku. Na podany adres należy przesłać w jednym pliku:
· abstrakt (max. 600 słów);
· aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
· numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).