OKN “Współpraca międzynarodowa w czasach zwiększonej niepewności"
Wojna w Ukrainie, ekspansywna polityka Chin, wzrost znaczenia populistów w polityce europejskiej i amerykańskiej, pandemia, zawirowania gospodarcze, wzrost ilości i znaczenia reżimów autorytarnych na różnych kontynentach sprawiły że rzeczywistość stosunków międzynarodowych stała się dużo bardziej płynna, nieprzewidywalna i dynamiczna niż wcześniej. Pojawiają się liczne pytania: o przyszłość praw człowieka, rolę Europy, bezpieczeństwo i współpracę gospodarczą w najbliższych dekadach, status ONZ i NATO. Niezwykle ważnym aspektem jest rozwój technologii, sztucznej inteligencji i związana z tym potęga korporacji cyfrowych takich jak Meta, Google, Apple czy Microsoft, co budzi pytania zarówno o rolę stosunkach międzynarodowych graczy pozapaństwowych, jak i obawy o prawo do prywatności czy autonomia i wolność decyzyjna.
Konferencja ma być okazją do podjęcia dyskusji nad palącymi problemami współczesnych stosunków międzynarodowych pojawiających się w płynnej rzeczywistości współczesnej geopolityki. Zachęcamy do podejmowania w referatach tematów takich jak: teraźniejszość i przyszłość stosunków międzynarodowych: współpraca suwerennych podmiotów czy koncert mocarstw?
- zachodni model dobrobytu na rozdrożu
- stan obecny i perspektywy praw człowieka
- problematyka ekologiczna w polityce międzynarodowej
- zagrożenia dla bezpieczeństwa regionalnego i światowego: konflikty zbrojne, terroryzm, zmiany klimatyczne
- nowe technologie jako game changer światowej polityki i gospodarki?
- miejsce Polski w światowej geopolityce i systemie bezpieczeństwa
- dążenia separatystyczne, procesy integracyjne i ruchy migracyjna.Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny i jest otwarta dla przedstawicieli wszystkich dyscyplin naukowych zajmujących się zarysowaną problematyką.
Wysokość opłaty konferencyjnej wynosi 120 złotych dla udziału czynnego, natomiast 40 złotych dla uczestników biernych. W przypadku wygłoszenia referatu przez dwie bądź więcej osób opłata konferencyjna za drugą i każdą kolejną osobę wynosi 80 zł. Zarówno uczestnicy czynni, jak i bierni otrzymają certyfikat zaświadczający o uczestnictwie w wydarzeniu.
Uprzejmie informujemy, że zgłoszenia na Konferencję przyjmujemy do 8 września 2023 roku, poprzez formularz rejestracyjny:
https://forms.gle/TuJwks3MdhnjbYqm8
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu poprzez adres e-mail: kontaktsndis@gmail.com; wiadomość na Facebooku: www.facebook.com/Stowarzyszenie.SNDiS bądź przez formularz kontaktowy na stronie internetowej: https://sndis.pl/kontakt.