Ogólnopolska konferencja naukowa "Góry"
Góry to nie tylko znakomite miejsca odpoczynku, to nie tylko słynne „paragony grozy”, także nie jedynie niezdobyte lub zdobywane z trudem szczyty (mniejsze czy większe. To również krajobrazy, styl życia, element kultury i tradycji, tak regionalnej, jak i nowoczesnych mód na sporty, wyjazdy, wędrówki, wspinaczki czy choćby spacery dla zdrowia. W kontekście sztuki pytać można, co łączy Leopolda Staffa, Jana Długosza, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską i Jerzego Żuławskiego? Jak w tej grupie może znaleźć się Gustav Weiss i Jan Stanisławski? I zdumiewać się, co wspólnego z poetami i poetkami ma np. Wanda Rutkiewicz? Otóż wszyscy oni darzyli miłością góry, pisząc o nich wiersze i poematy, malując senne górskie krajobrazy czy wreszcie zdobywając i ginąc w otchłaniach lodowych. Nie sposób wobec tego nie skonfrontować pól badawczych, poglądów i rozpocząć dyskusji o górach w literaturze i kulturze. W związku z tym organizatorzy konferencji proponują namysł nad takimi kwestiami, jak choćby:
· góry w kulturze (literatura, teatr, film, serial, komiks, sztuki plastyczne, muzyka, gry wideo etc.);
· przewodniki;
· mitologia i legendarium;
· historia;
· filozofia;
· mitologia;
· góry w kulturze i tradycji ludowej;
· zdobywanie szczytów, polscy i zagraniczni himalaiści; biografie, autobiografie, wywiady;
· kontrowersje;
· pomniki przyrody;
· fauna i flora;
· ekologia;
· turystyka;
· media i social media;
· psychologia;
· edukacja i pedagogika;
· socjologia;
· hobby;
· podróże i turystyka górska;
· fotografia;
· architektura.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: dc.ekonferencja@gmail.com mija 8 października 2023 roku. Na podany adres należy przesłać:
• abstrakt (max. 600 słów);
• aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
• numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).