Ogólnopolska konferencja naukowa „Pamięć i niepamięć – dyskursy i doświadczenia”
Dyskursy pamięci odnoszą się do wielowarstwowego spektrum zjawisk literatury i kultury. E. Rybicka w artykule Miejsce, pamięć, literatura stwierdza: „Pamięć jako kategoria transdyscyplinarna okazuje się […] doskonałym pomostem pomiędzy dyskursem historycznym i literackim, zapewne głównie ze względu na indywidualny, prywatny charakter”. Pozostaje ona – zwłaszcza w dobie postprawdy – gwarantem tożsamościowej prawomocności świadectwa stającego przed niełatwym wyborem między sumiennym świadczeniem o zastanych faktach a potrzebą ich fikcjonalizacji dla potrzeb czytelniczych. Pamięć jest także miejscem – i to szczególnym, bowiem stwarzającym przestrzeń do spotkań różnych czasów, etnosów, doświadczeń czy tożsamości. Jej obecność jest stała, acz nie zawsze uświadamiana wprost. Na przeciwległym biegunie znajduje się brak pamięci, jej zatracenie bądź zatarcie etc. Przyczyny, dla współfunkcjonowania obu tych aspektów wydaje się splotem rozmaitych okoliczności, m.in. tych opartych na świadomych decyzjach i tych, na których zaważył przypadek. Tak więc zarówno pamięć, jak i jej nieobecność mogą stanowić interesujące pole do rozważań, do których zachęcamy, proponując namysł nad przykładowymi problemami:
· pamięć i niepamięć jako temat: kultura i sztuka (literatura, film, seriale, komiks, gry wideo, sztuki plastyczne, muzyka);
· pamięć i niepamięć jako problem zbiorowości i jednostki;
· pamięć i wyparcie;
· pamięć i niepamięć jako doświadczenie;
· utrata, zatarcie pamięci, wymazanie, zniekształcenie;
· utrwalanie pamięci;
· tożsamość i pamięć;
· rodzina, dzieciństwo etc.;
· postpamięć i aspekty traumy;
· narracje i dyskursy historyczne;
· przeszłość;
· miejsca pamięci;
· rocznice, obchody, święta, rytuały;
· biografie, autobiografie, epistolografia, wspomnienia etc.;
· polityka;
· psychologia;
· filozofia;
· religia;
· edukacja;
· dzieła sztuki, zbiory i biblioteki, muzea, kolekcje prywatne;
· rekonstrukcje pamięci historycznej;
· zbrodnie;
· katastrofy, klęski żywiołowe, epidemie obyczajowość;
· historia i mit;
· historia i fikcja;
· świadkowie, świadectwa;
· pamięć i odpowiedzialność;
· poszukiwanie historii, odbudowywanie pamięci.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres pph.konferencja@gmail.com mija 18 lutego 2024 roku.
Na podany adres należy przesłać w jednym pliku:
· abstrakt (max. 600 słów);
· aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
· numer telefonu oraz adres email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Komitet Organizacyjny: dr hab. Ksenia Olkusz (Ośrodek Badawczy Facta Ficta), dr Renata Iwicka (Uniwersytet Jagielloński), dr Barbara Stelingowska (Uniwersytet w Siedlcach), mgr Joanna Brońka (Ośrodek Badawczy Facta Ficta), mgr Kinga Kamińska (Ośrodek Badawczy Facta Ficta), mgr Rafał Paliński (Ośrodek Badawczy Facta Ficta)
Organizatorzy i współorganizatorzy: Ośrodek Badawczy Facta Ficta, KPSC UJ, IJiL Uniwersytetu w Siedlcach