Seminarium szkoleniowe „FKL Ravensbrück – obóz koncentracyjny dla kobiet” - 17 lutego 2024 roku


MINIONA -

MS Teams
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Katowickie Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Przystanek Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zapraszają na seminarium szkoleniowe pt.: „FKL Ravensbrück – obóz koncentracyjny dla kobiet”, które odbędzie się w dniu 17 lutego 2024 roku, w godz. 09.00 – 14.00, za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Seminarium jest bezpłatne, obowiązuje jednak rejestracja na stronie.

Link do rejestracji: http://centrumedu.ipn.gov.pl/ph/trainings/singup/70o9,dok.html?grupa=2986&singup=1

Seminarium „FKL Ravensbrück – obóz koncentracyjny dla kobiet” przeznaczone jest dla nauczycieli i edukatorów zaznajamiających młodzież z najnowszą historią Polski. Będzie ono szczególnie pomocne dla pedagogów przygotowujących uczniów do konkursu recytatorskiego pn.: „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”.

Podczas seminarium prelegenci przypomną historię postaci takich jak dr Wanda Półtawska i Maria Rutkowska-Kurcyusz, a także przybliżą stan badań nad źródłami o historii więźniarek nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.

Podstawą do wystawienia zaświadczenia za udział w seminarium jest obecność podczas szkolenia.

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem e- mail:

adam.podlewski@ipn.gov.pl

PROGRAM

09.20 – 9.30

Powitanie gości

 

09.30 – 10.15

Teresa KURCYUSZ-FURMANIK

Opowieść o Marii Kurcyuszowej primo voto Rutkowskiej – poetce, więźniarce, Mamie

 

10.15 – 11.00

Maria LORENS

córka śp. Katarzyny Mateji, więźniarki i harcerki z drużyny „Mury”

Temat:

Wspomnienie o dr Wandzie Półtawskiej – historia konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”

 

11.00 – 11.15 

PRZERWA

 

11.15 – 12.00 

Agnieszka KOŁODZIEJSKA

polonistka i edukatorka,

współautorka książek i materiałów popularyzujących wiedzę o najnowszej historii Polski, doktorantka w Szkole Nauk o Języku i Literaturze Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (przygotowuje rozprawę o Ravensbrüczankach i ich doświadczeniu lagrowym)

Temat:

Ravensbrüczanka. Ravensbrüczanki. Polskie więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück w badaniach historycznych i literaturoznawczych.

 

12.15 – 13.00 

Władysław JURKOW

dziennikarz, reżyser filmowy, autor filmów dokumentalnych, współtwórca m.in. obrazów „Johanna Langefeld, Historia znikania” czy „Przypadek Johanny Langefeld”

Temat:

Bohaterki z Ravensbrück – pamięć i dydaktyka. Doświadczenia i refleksje związane z filmową dokumentacją relacją byłych więźniarek obozu w Ravensbrück

 

13.00 – 13.15 

dyskusja oraz zakończenie seminarium

Zapraszamy!

 

Opcje strony

  • Generuj PDF
  • Drukuj
  • Powiadom

Źródło:  https://centrumedu.ipn.gov.pl/ph/aktualnosci/43023,Seminarium-szkoleniowe-FKL-Ravensbrck-oboz-koncentracyjny-dla-kobiet-17-lutego-2.html

Aktualizacja:  2024-01-16 15:01:10