Ogólnopolska konferencja naukowa „Podróże, wędrówki, peregrynacje”
Istotnym składnikiem życia są podróże, które od zawsze obecne w kulturze, stanowią nierozerwalnie jej ważny składnik. Współczesny, zwłaszcza teraźniejszy, wciąż postpandemiczny świat, otworzył się na wszelkiego rodzaju przejawy podróżowania, turystyki, zwiedzania, globtroterstwa, wypraw w wymiarze osobistym, doświadczalnym i podmiotowym oraz metaforycznym i filozoficznym. Tematyka turystyki i podróży może odnosić się także do figury oswajania nieznanego, aklimatyzowania się w nowej przestrzeni i przemierzania jej w poszukiwaniu nowych miejsc. Służyć też może rozważeniu trudnej sytuacji emigrantów i uchodźców. Być metaforą dorastania czy rozwijania się w kontekście psychologicznym. Rosnąca lista przewodników, indywidualnych i grupowych wypraw, zmiany sposobu życia i doświadczania dowodzą potrzeby bliższego przyjrzenia się zjawisku podróży, turystyki, przemieszczania się czy wędrówki. Dlatego organizatorów interesować będą tematy dotyczące m.in.:
· podróże, wędrówki i peregrynacje jako temat i/ lub motyw kultury (literatura, teatr, film, serial, komiks, gry wideo, sztuki plastyczne, muzyka) ;
· przewodniki turystyczne, wspomnienia podróżnicze, dzienniki, listy etc.;
· podróże przymusowe, wysiedlenia etc.;
· media tradycyjne i media społecznościowe;
· słynni podróżnicy, travelbryci i travelbrytyzm;
· turystyka i postturystyka: globtroterstwo, karawaning, robinsonada
· katastrofy, wypadki, zaginione wyprawy;
· religia;
· filozofia;
· psychologia;
· ekonomia;
· historia
· odkrycia;
· lokalność, globalność, glokalność;
· społeczności wędrowne;
· szlaki turystyczne;
· turystyka zrównoważona;
· turystyka kulturowa (tanatoturystyka);
· psychologia a podróż;
· podróże do przestrzeni i miejsc wykluczonych, izolowanych;
· podróże śladami filmów, seriali, książek, bohaterów tekstów kultury;
· polityka;
· alienacja i lęk w przestrzeni obcej;
· podróżowanie w przestrzeniach wirtualnych;
· podróże kulinarne;
· krajobrazy;
· zabytki architektury;
· mapy;
· migrowanie;
· sporty.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres podroz.konferencja@gmail.com mija 2 marca 2024 roku. Na podany adres należy przesłać w jednym pliku:
· abstrakt (max. 600 słów);
· aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
· numer telefonu oraz adres email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).