Międzynarodowa konferencja studencko-doktorancka "Pomorze, Prusy i ich sąsiedzi na przestrzeni dziejów"
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji „Pomorze, Prusy i ich sąsiedzi na przestrzeni dziejów”, która odbędzie się w dniach 18-19 kwietnia 2024 r. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku. Tematem obrad będą zagadnienia historii regionalnej szeroko rozumianego Pomorza oraz Prus, jak i związki z sąsiadującymi z nimi ziemiami.
Ziemie Pomorza i Prus, południowych wybrzeży Morza Bałtyckiego, są ze sobą splecione wspólną geografią i przyrodą, pozostawały pod wpływem tych samych sfer cywilizacyjnych, zarazem obejmowane były przez ściśle związane ze sobą organizmy polityczne.
Losy Pomorza i Prus uzależnione były również od sąsiednich ziem, leżących w głębi lądu jak i znajdujących się po drugiej stronie morza. Relacje przebiegały liniami rzek i dorzeczy oraz szlakami morskimi. Ziemie te pozostawały pod wpływami różnych kultur, wchodziły w skład wielkich imperiów i krótkotrwałych struktur władzy. Lokalna ludność obejmowana była przez różne zjawiska migracyjne. Pomorskie i pruskie rody posiadały swoje własne koneksje rodzinne i kariery w świecie. Życie codzienne mieszkańców tych ziem podobne było do sąsiadów, choć miało również swoje własne cechy. Tutejsza sieć osadnicza i architektura łączy wiele wątków pochodzących z innych stron.
Panele konferencji będą miały charakter problemowy. Lista proponowanych przez organizatorów tematów wystąpień obejmuje:
GEOGRAFIA HISTORYCZNA
- Znaczenie środowiska naturalnego, warunków przyrodniczych (np. rzek, dorzeczy) dla kontaktów międzyludzkich w przeszłości
- Wpływ topografii i przyrody (flory i fauny) pobrzeży Morza Bałtyckiego, ich zmiany na przestrzeni dziejów
- Relacje i związki budowane ponad Morzem Bałtyckim – w tym żegluga i handel
POLITYKA
- Sfery różnych cywilizacji i kultur oraz zasięgi ich wpływów w regionie Pomorza i Prus
- Polityczne związki i podziały ziem regionu Morza Bałtyckiego
- Krótkotrwałe unie i tymczasowa władza na południowych wybrzeżach Morza Bałtyckiego
SPOŁECZEŃSTWO
- Migracje i przeprowadzki w dziejach Pomorza i Prus
- Ponadregionalne więzi i relacje społeczne utrzymywane przez ludność Pomorza i Prus
- Obecność przedstawicieli rodów pomorskich i pruskich w rodzinach innych ziem
- Życie codzienne na Pomorzu i w Prusach – podobieństwa i różnice względem sąsiednich ziem
STRUKTURY
- Sieci, centra i peryferie – dzieje sieci osadniczej Pomorza i Prus
- „Architektura bałtycka”? – wzorce i związki budownictwa w regionie Morza Bałtyckiego
- Znaczenie języka dla opisu otaczającego świata
Obok naszych propozycji do prezentacji swoich badań i wspólnej dyskusji przewidujemy również dwa specjalne panele tematyczne.
PANEL TEMATYCZNY I - późnośredniowieczny
- Sztuka późnośredniowieczna
- Hanza w XIV–XVI wieku
- Rzemiosło późnośredniowieczne
PANEL TEMATYCZNY II - kodykologiczny
- Książka dawna i czytelnictwo na Pomorzu i w Prusach
- Pomorze i Prusy w źródłach dziejopisarskich
- Skryptoria, kancelarie i pisarze
Zapraszamy studentów, doktorantów i młodych naukowców z kierunków Historia, Archeologia, Historia sztuki i pokrewnych dziedzin do przedstawienia swoich badań zawierających się w szerokim temacie konferencji. Historia lokalna, regionalna i ponadregionalna to szeroki zakres problemowy. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje referatów! W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
Językami konferencji są polski i angielski – język swojego wystąpienia wskazuje prelegent przy zgłaszaniu abstraktu. Konferencja ma charakter stacjonarny, organizatorzy zastrzegają siebie dobór prezentacji. Przewidywany czas wystąpień do 20 minut. Opłata konferencyjna dla prelegentów wynosi 50 PLN, przy czym dla uczestników z Polski organizatorzy zapewniają nocleg (bez pokrycia kosztów transportu). Planowane jest wydanie dwujęzycznych materiałów pokonferencyjnych – wytyczne dla autorów zostaną przesłane wraz z potwierdzeniem przyjęcia wystąpienia, zaś gotowy artykuł należy przesłać do 10 maja 2024 r.
Formularz zgłoszenia prosimy wysyłać wypełniony na adres mailowy nkhunigdansk@gmail.com z tytułem „Zgłoszenie – konferencja” do dnia 1 marca 2024 r.
Termin przyjmowania zgłoszeń na konferencję został przesunięty o dwa tygodnie – do piątku 15 marca.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
https://docs.google.com/document/d/1qWY_uBYcLftpKRsytWI6Q8wBfT7ETG_7/edit?usp=sharing&ouid=115523366658845902300&rtpof=true&sd=true