Ogólnopolska konferencja naukowa „Symbole i mity”
Symbolika i mitologia stanowią fundamentalne źródło wielu kultur i społeczeństw kształtując je od zarania dziejów w obszarze wartości, wiedzy czy sposobie postrzegania rzeczywistości. W kontekście antropologii kulturowej oraz historii społecznej pełnią one rolę nie tylko jako narracyjne formy wyrazu, lecz także jako podstawowe narzędzie przekazu wartości i idei. Skoncentrowane wokół metaforycznych konstrukcji znaczeniowych, te kulturowe elementy oddziałują na ludzką psychikę, współkształtując indywidualne i zbiorowe wyobrażenia o rzeczywistości. Wzorce mitologiczne stają się nieodłączną częścią dziedzictwa kultowego, symbolika zaś jest językiem, za pomocą którego społeczeństwa wyrażają swoje głębokie przekonania i wartości umożliwiając komunikację na poziomie metaforycznym i abstrakcyjnym. Podejmując namysł, pragniemy zastanowić się, czy mitologia jest jedynie starożytnym dziedzictwem, czy też nadal kształtuje naszą wyobraźnię i światopogląd oraz jakie znaczenie przypisujemy mitom w erze współczesnej. Organizatorzy konferencji zachęcają do przyjrzenia się m.in. takim zagadnieniom:
· symbol w kulturze (literatura, film, serial, sztuki plastyczne, etc.);
· mit i mitologie jako tematy kultury (literatura, film, serial, sztuki plastyczne, etc.)
· filozofia;
· psychologia
· pojmowanie i definicje symbolu;
· koncepcje i dyskursy;
· mitologie różnych kultur;
· mitologie współczesne;
· religie;
· wierzenia;
· sekrety i tajemnice;
· legendy miejskie;
· historia;
· media, social media;
· socjologia;
· kontrowersje;
· konwenanse;
· społeczności;
· wychowanie;
· tabuizacje i zakazy;
· symbolika użytkowa (np. marki, znaki towarowe, znaki drogowe, instrukcje obsługi);
· symbol i znak;
· różnice kulturowe.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji i koncepcji do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu. Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres dtw.ekonferencja@gmail.com mija 7 lipca 2024 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię
Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- aktualną afiliację i tytuł naukowy;
- numer telefonu oraz adres email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).