Ogólnopolska konferencja naukowa „Odzyskane. Odebrane”
Tematyka konferencji dotyczy obszarów związanych z kompleksowym procesem przejęcia lub odzyskiwania różnych aspektów życia, dziedzin kultury i utraconych wartości, takich jak tożsamość, język czy tradycja. W obliczu współczesnych wyzwań społecznych, gospodarczych i kulturowych, owe zagadnienia stają się fundamentalnym elementem refleksji nad spuścizną każdego kraju i narodu, rozpoczynając od dziedzictwa historycznego, poprzez pryzmat sztuki, aż po sprawy społeczne, polityczne i ekologiczne. Konferencja nie tylko wyznacza cel analizy teoretycznej, lecz także kieruje uwagę na poszukiwanie praktycznych rozwiązań oraz inspirujący dialog, przyczyniający się do świadomego podejścia do zagadnień związanych z przejmowaniem i odzyskiwaniem. Interdyscyplinarna forma spotkania tworzy unikalne środowisko, w którym eksperci, badacze i twórcy różnych dziedzin nauki mogą wymieniać poglądy odsłaniające wspólne rozumienie tematyki z uwzględnieniem współczesnego kontekstu społeczno-kulturowego. Organizatorzy konferencji zachęcają wobec tego do przyjrzenia się m.in. takim zagadnieniom:
· odzyskane lub/i odebrane w tekstach kultury (literatura, film, serial, komiks, sztuki plastyczne, etc.);
· filozofia;
· psychologia
· wartości i obyczaje;
· religia;
· żałoba;
· socjologia;
· społeczności;
· relacje rodzinne, emocjonalne etc.;
· lokalność i regionalność;
· dyskursy polityczne;
· ugrupowania polityczne;
· historia;
· spuścizna narodowa;
· teorie spiskowe;
· media, social media;
· prawo;
· wykluczenia;
· tożsamość;
· język;
· tradycja;
· konflikty terytorialne;
· dobra materialne;
· ekologia;
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji i koncepcji do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu. Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres oo.ekonferencja@gmail.com mija 13 czerwca 2024 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię
Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- aktualną afiliację i tytuł naukowy;
- numer telefonu oraz adres email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).