X Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Słowianie, my lubim… muzykę!”


MINIONA -

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Naukowe Slawistów i Bałkanistów

przy Instytucie Filologii Słowiańskiej UAM

serdecznie zaprasza do wzięcia udziału 

w X studencko-doktoranckiej konferencji naukowej

 

Słowianie, my lubim... muzykę!,

 

która odbędzie się 7 czerwca 2024 roku

na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej 

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

w trybie hybrydowym

 

 

Do wzięcia udziału w X studencko-doktoranckiej konferencji naukowej z cyklu„Słowianie, my lubim…” zapraszamy studentów/studentki i doktorantów/doktorantki, którzy chcieliby przedstawić efekty własnych studiów, badań, zainteresowań i pasji związanych z krajami słowiańskimi. Celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z muzyką w świecie słowiańskim. Pragniemy, aby nasza konferencja miała charakter interdyscyplinarny, stanowiąc okazję do spotkania zarówno filologów (językoznawców, literaturoznawców), jak i badaczy/badaczek zajmujących się kulturą, antropologią, socjologią, historią, religioznawstwem, politologią czy muzykologią. 

 

Zamysłem organizatorów jest ukazanie relacji pomiędzy muzyką a innymi sferami codzienności Słowian. Interesować nas będzie także problematyka związana z obecnością muzyki w historii i współczesności na słowiańskim obszarze kulturowym. Jako głównezakresy badawcze proponujemy następujące pola:

• kultura i media (muzyka a media, piosenka w słowiańskiej kulturze popularnej, muzyka w literaturze i innych tekstach kultury, muzyka jako dziedzina sztuki, gatunki i style w muzyce słowiańskiej)

• język (terminologia związana z muzyką w językach słowiańskich, język muzyków i piosenkarzy, pojęcia i frazeologizmy związane z muzyką w języku codziennym Słowian, nazwy instrumentów, nazwy zespołów muzycznych i tytuły piosenek)

• społeczeństwo (piosenka jako narzędzie propagandy, rola muzyki w tożsamości narodowej i regionalnej, sylwetki kompozytorów i piosenkarzy, muzyka i piosenka jako nośnik pamięci)

• tradycja i historia (antropologia; etnografia; muzyka ludowa, rozwój i historia muzyki, piosenka w czasie konfliktów zbrojnychii)

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Referaty można wygłaszać we wszystkich językach słowiańskich oraz po angielsku. Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym, za pomocą platformy MS Teams. Wszyscy uczestnicy/uczestniczki, którzy/które wygłoszą referaty, otrzymają potwierdzenie uczestnictwa w konferencji w formie skanu. Przewidziana jest publikacja prac w wydanej po spotkaniu, recenzowanej publikacji. 


​Zgłoszenia na konferencję należy nadsyłać do 5 maja 2024 roku na adres slowianiemylubimmuzyke@gmail.com. Zgłoszenie musi zawierać imię, nazwisko, stopień naukowy (bez stopnia/lic./mgr), afiliację, temat referatu oraz jego abstrakt (600-1000 znaków ze spacjami). Do dnia 17 maja br. otrzymają Państwo informację zwrotną o przyjęciu do udziału w konferencji. 

 


Opiekunowie naukowi: 

prof. UAM dr hab. Patryk Borowiak


Organizatorzy: 

Koło Naukowe Slawistów i Bałkanistów UAM


Wszelkie informacje i pytania prosimy kierować na adres


slowianiemylubimmuzyke@gmail.com






Źródło:  https://www.facebook.com/events/777919117571073/?acontext=%257B%2522event_action_history%2522%253A%5B%257B%2522mechanism%2522%253A%2522calendar_tab_event%2522%252C%2522surface%2522%253A%2522bookmark_c

Aktualizacja:  2024-04-24 23:01:17