Myślenie ciałem. Ciało w przestrzeni, przestrzeń w ciele. Perspektywy interdyscyplinarne, 9-11.12.2024, UAM Poznań


MINIONA -

Collegium Novum, Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Moje ciało, jesteś zwierzęciem,

któremu przystoi

koncentracja i dyscyplina.

Wysiłek

sportowca, świętego i jogi. […][1]

 

Anna Świrszczyńska

 

Virginia Woolf napisała, że literatura robi wszystko co w jej mocy, zajmując się umysłem, podczas gdy ciało postrzegane jest w niej jako zwykła szyba, przez którą patrzy dusza. Intuicja autorki straciła już na aktualności.

Pod koniec lat 90. rosnące zainteresowanie cielesnością doprowadziło do zaangażowania się w namysł nad ludzkim ciałem (zwrot somatyczny, zwrot cielesny, zob.: Gugutzer 2006). Koncentracja na ciele w badaniach trwa do dziś. Mniej więcej w tym samym czasie w centrum zainteresowania naukowego znalazła się kategoria przestrzeni (zwrot przestrzenny, zwrot topograficzny, zob.: Günzel 2008) I tak choćby projekty literackie zorientowane na przestrzeń, inspirowane zarówno konkretnymi, jak i fikcyjnymi geografiami, krajobrazami geograficzno-historycznymi można czytać przez pryzmat poetyki przestrzeni. Odzwierciedlają one korelacje pomiędzy przestrzenią i pamięcią, terytorium i tożsamością.

Interakcje między ciałem a przestrzenią okazują się kluczowe dla naszego zrozumienia tożsamości, percepcji, interakcji społecznych, estetyki i dobrego samopoczucia. Relacje te odgrywają kluczową rolę w badaniach literackich i kulturowych, filozofii i psychologii – zasługują na interdyscyplinarne rozpatrzenie.

Interesują nas refleksje, rozważania, analizy tekstów literackich i tekstów kultury ukazujące całą paletę kondycji ciała w korelacji z psyche oraz z przestrzenią: ciało wstydliwe i bezwstydne, głodujące, cierpiące ból, poniżenie, ocenianie, czerpiące przyjemność, eufemizowane, ujarzmiane, opisywane delikatnie lub wstrząsająco, ubrane, rozebrane, praktykujące ruch, złączone z innym ciałem i odseparowanie od niego, zapisujące w sobie doświadczenia choroby, praktyk jogi, tańca, szukające w sobie przestrzeni poprzez praktyki ruchowe i duchowe…

Zaproszenie do udziału w konferencji i publikacji kierujemy do badaczy i badaczek zajmujących się m.in. takimi obszarami tematycznymi:

·       ciało w przestrzeni, przestrzeń w ciele w literaturze: reprezentacje ciała i jego związek z przestrzenią w dziełach literackich i narracjach kulturowych;

·       ciało i przestrzeń w kulturze: kulturowe konstrukcje ciała i jego związek z otaczającą przestrzenią w humanistyce;

·       ciało jako nośnik pamięci i historii;

·       ciało i przestrzeń w psychologii: psychologiczny wpływ przestrzeni na dobrostan i tożsamość człowieka;

·       związki ciała z przestrzenią w systemie jogi – obszarze zyskującym coraz większe zainteresowanie i znaczenie w nauce.

 

Sprawy organizacyjne

Konferencja podzielona jest na dwie części: polskojęzyczną – 9.12 oraz niemieckojęzyczną – 10-11.12. Autorzy i autorki oddają swoje artykuły do druku w j. niemieckim.

Na abstrakty w j. polskim  (na sesję polskojęzyczną) i w j. nemieckim (na część niemieckojęzyczną) oczekujemy do 30 czerwca pod adresem: raumkorper@gmail.com

Abstrakty: do 300 słów.

O przyjęciu propozycji wystąpień poinformujemy do 7 lipca 2024.

Dołożymy starań, by artykuły konferencyjne zostały opublikowane przez renomowanego wydawcę (publikacja wysokopunktowana) do połowy 2025 roku.  

Z serdecznymi pozdrowieniami

Organizatorki

dr hab. prof. Instytutu Slawistyki PAN Joanna Roszak

dr Ewa Pytel-Bartnik, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 

Rada Naukowa:

prof. UAM Magdalena Kardach

dr Nina Budziszewska, Uniwersytet Wrocław

prof. UAM Maria Wojtczak

prof. UAM Arkadiusz Żychliński

 

 

 

 

 

[1] Anna Świrszczyńska, Mówię do swego ciała, w: Cierpienie i radość, PIW, Warszawa 1985, s. 79.






Aktualizacja:  2024-05-05 21:31:09