Ogólnopolska konferencja naukowa „Wokół choroby”
Żyjemy w świecie, w którym choroba czy choroby stanowią integralną część rzeczywistości. Mimo to temat ten stanowi trudną kwestię, a reakcje ludzi na choroby są niezwykle różne i nie zawsze wiążą się z poświęceniem, pomocą, czy wsparciem. Wiele chorób to temat wstydliwy, tabuizowany. Zmagamy się zresztą – jako społeczeństwo i cywilizacja – z chorobami właściwymi dla współczesności, są one częścią nowoczesności. Coraz częściej jednak zdarza się, że to, co do tej pory było ukrywane, pojawia się jako temat na forum publicznym, coś, o czym głośno mówią osoby sławne, częściej też mówi się nie tylko o chorobach ciała, ale i psychiki. Jaki jest ten nasz świat wobec chorób? Jak radzimy sobie ze świadomością choroby? Jak ukazuje je kultura? A jak doświadczają jej zwykli ludzie oraz ich bliscy? Organizatorzy konferencji zachęcają do dyskusji nad m.in.:
· kulturowe obrazy choroby – literatura, film, serial, komiks etc.
· sztuka wobec choroby;
· media i social media;
· filozofia;
· psychologia;
· choroba a życie społeczne;
· historia;
· choroba jako metafora;
· pandemia;
· epidemie;
· choroby dawniej i współcześnie;
· psychologia;
· doświadczenie choroby bliskiego;
· emocje i refleksje;
· choroba jako tabu;
· dezinformacja;
· edukacja;
· samotność;
· cierpienie;
· jednostka wobec choroby;
· niemoc;
· choroby cywilizacyjne;
· COVID-19;
· polityka i władza wobec osób dotkniętych schorzeniami;
· opieka zdrowotna;
· opieka paliatywna;
· uzależnienia;
· zdrowie i choroba jako tematy społecznych debat;
Oczywiście organizatorzy zapraszają do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu. Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres chor.ekonferencja@gmail.com mija 10 października 2024 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię
Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
• abstrakt (max. 600 słów);
• aktualną afiliację i tytuł naukowy;
• numer telefonu oraz adres email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).