Ogólnopolska konferencja naukowa „Miasto”
Miasto jest zorganizowanym obszarem zamieszkałym przez ludzi, charakteryzując się gęstą zabudową oraz obecnością różnego rodzaju infrastruktury, takiej jak instytucje publiczne, sklepy, restauracje, przestrzenie publiczne, etc. Miasto jest lokacją, w której skupia się życie społeczne i kulturalne społeczności. Jest również miejscem, gdzie pojawia się wiele problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, korkami, przestępczością czy biedą. Jednakże miasta są także źródłem wielu możliwości i rozwoju, zbierając i przeplatając różnorodne talenty, pomysły i kultury, które sprzyjają innowacjom czy społecznym przeobrażeniom Koncepcje miasta mają długą, bogatą i niebywale fascynującą historię. Spajają rozmaite rodzaje wizji, odnosząc się zresztą nie tylko do aktualnych w danym okresie mód bądź potrzeb estetycznych, ale również przywołując różne konstrukty i wyobrażenia miast przeszłości oraz przyszłości. Miasto i miejskość bywają odmiennie interpretowane, oglądane z konkretnych perspektyw, prezentowane w rozmaitych ujęciach, uwikłaniach w ideologie, filozofie etc. W mieście łączy się praxis zamieszkiwania z techne budowania, co być może stanowi o takiej atrakcyjności kategorii miasta jako metafory kulturowej, jak i futurologicznej spekulacji. Miasto jednocześnie zdaje się schronieniem i domem, który w czasach zmierzchu antropocenu i ekokrytycznej wiwisekcji dorobku cywilizacyjnego homo sapiens okazuje się pułapką, stwarzającą przestrzeń dla nadużyć społecznych, ekonomicznych i politycznych. Organizatorzy konferencji zachęcają do dyskusji nad m.in.:
·
· miasto w kulturze (literatura, sztuki plastyczne, film, serial, gry etc.);
· miasto jako pamięć;
· miasta i getta: od izolacjonizmu po apartheid;
· miejskie przestrzenie; architektura i urbanistyka;
· media, social media;
· polityka i polityka lokalna;
· prawo;
· historia;
· pedagogika;
· edukacja;
· kultura miasta;
· zabytki i architektura;
· turystyka;
· społeczeństwo i jednostka;
· ekokrytyka: ekotopie, green cities i zachowywanie bioróżnorodności;
· przedmieścia (suburbia), zamknięte osiedla i blokowiska;
· miasta mityczne i zaginione; miasta fikcyjne;
· handel i gospodarka;
· miasto jako wspólnota;
· przestrzeń manifestacji poglądów: demonstracje, strajki, manifestacje;
· miasto jako przestrzeń zagrożenia;
· przestępczość;
· kultura miasta;
· ośrodki kultu;
· miasto a wieś;
· emigracje;
· tożsamość;
· sąsiedztwo;
· aktywizm.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu. Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres miasto.ekonferencja@gmail.com mija 30 października 2024 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię
Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
• abstrakt (max. 600 słów);
• aktualną afiliację i tytuł naukowy;
• numer telefonu oraz adres email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).