Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Śmierć – tabu, lęk czy fascynacja: analiza z perspektywy różnych dyscyplin naukowych"
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Tematyka śmierci od wieków fascynuje i przeraża ludzi. Stanowi ona nieunikniony aspekt życia, budząc zarówno lęk, jak i ciekawość. Zmierzenie się z tą fundamentalną kwestią jest wyzwaniem dla współczesnej nauki, która stara się zrozumieć śmierć z różnych perspektyw – medycznej, psychologicznej, religijnej, kulturowej i literackiej.
Zapraszamy Państwa do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Śmierć – tabu, lęk czy fascynacja: analiza z perspektywy różnych dyscyplin naukowych”, podczas której zagadnienie śmierci zostanie przeanalizowane z perspektywy różnych dyscyplin naukowych. Celem wydarzenia jest wymiana wiedzy i doświadczeń między badaczami reprezentującymi różne ośrodki akademickie, a także popularyzacja tematu śmierci jako ważnego motywu w sztuce, literaturze, kulturze, filozofii czy psychologii.
Z uwagi na interdyscyplinarny charakter Konferencji zachęcamy do poruszenia różnych zagadnień związanych ze śmiercią, pogrupowanych w czterech głównych kategoriach:
Śmierć w literaturze i sztuce:
– Motyw śmierci w literaturze różnych epok
– Thanatos w sztuce: malarstwo, rzeźba, film
– Literackie i artystyczne wizje śmierci i umierania
– Język i metafory śmierci w kulturze
Antropologia śmierci:
– Kulturowe uwarunkowania umierania i żałoby
– Zwyczaje i rytuały pogrzebowe w różnych kulturach
– Śmierć i tabu w różnych społecznościach
– Antropologiczne badania nad śmiercią i umieraniem
Śmierć w religii i wierzeniach:
– Eschatologia w różnych religiach
– Rytuały i ceremonie pogrzebowe
– Wizerunki śmierci i życia pozagrobowego
– Rola religii w zmierzeniu się ze śmiercią
Psychologiczne aspekty śmierci:
– Śmierć i umieranie z perspektywy psychologii
– Tanatofobia i lęk przed śmiercią
– Proces żałoby i radzenia sobie ze stratą
– Psychologiczne wsparcie dla osób umierających i ich bliskich
Konferencja „Śmierć – tabu, lęk czy fascynacja: analiza z perspektywy różnych dyscyplin naukowych” to doskonała okazja do prezentacji swoich badań przed interdyscyplinarnym audytorium i poznania różnych perspektyw badawczych na temat śmierci. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość aktywnej wymiany wiedzy i doświadczeń, budowania kontaktów naukowych oraz zdobywania inspiracji do przyszłych badań.
Zapraszamy do udziału w Konferencji studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz wszystkich zainteresowanych tematyką śmierci. Interdyscyplinarna formuła wydarzenia pozwoli nam szeroko spojrzeć na ten fundamentalny aspekt ludzkiego życia.
Liczymy na Państwa aktywny udział w wydarzeniu, a także wspólną wymianę doświadczeń i refleksji.