Ogólnopolska konferencja naukowa „Potwory, stwory, monstra”
Istnieją wyobrażenia stale obecne w ludzkim oglądzie świata, kryjąc się w mitologiach, religiach, wierzeniach, przesądach, ale i w konstruktach psychologicznych, mowie potocznej, fikcji literackiej, filmowej, serialowej, komiksowej, growej czy innych formach sztuki. Krajobraz potworności towarzyszy nam więc jako ogrom imaginacji, metafor itp. służących niekiedy do opisu doświadczeń lękowych, niekiedy jako swoiste katharsis, kiedy na własnych warunkach możemy „zmierzyć się” z upostaciowanym złem – w rozlicznych realizacjach tekstów kultury – niekiedy też możemy o kimś rzec, iż jest „potworem”. Dawna i współczesna kultura obfituje w rozmaite upostaciowania i kreacje monstrualne, toteż organizatorzy konferencji zachęcają do podjęcia rozważań nad m.in.:
- potwory, stwory, istoty, obcy, monstra w kulturze (literatura, film, serial, sztuki plastyczne, komiks, gry wideo);
- antropologiczno-kulturowa konceptualizacja monstrum;
- pojęcia i definicje;
- potwory w dawnych kulturach, przesądach i wierzeniach;
- mitologie i religie świata;
- wierzenia, przesądy, tradycje;
- historia;
- polityka;
- faktografia;
- psychologia;
- zbrodnia;
- media i social media;
- seryjni mordercy;
- kategorie inności i obcości;
- język i mowa;
- reprezentacje i koncepcje potworów;
- wstręt, obrzydzenie;
- aparycja;
- stereotypy;
- legendy miejskie;
- emocje, interpretacje i metafory – społeczeństwo, obyczaj;
- wyobraźnia i codzienność;
- rzeczy, przedmiot;
- miejsca.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu. Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres ,mija 30 października 2024 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:
- abstrakt (max. 600 słów);
- aktualną afiliację i tytuł naukowy;
- numer telefonu oraz adres email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).