Lokalne zaangażowanie w życie polskich miast. Dzielnica, osiedle, podwórko, świat cyfrowy
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie i Pracownia Studiów Miejskich – Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego mają przyjemność zaprosić do nadsyłania referatów na ogólnopolską konferencję naukową „Lokalne zaangażowanie w życie polskich miast. Dzielnica, osiedle, podwórko, świat cyfrowy”. Na zgłoszenia czekamy do 23 kwietnia 2025 r.
TYTUŁ KONFERENCJI
Lokalne zaangażowanie w życie polskich miast. Dzielnica, osiedle, podwórko, świat cyfrowy
TERMIN KONFERENCJI
Konferencja odbędzie się online, za pośrednictwem aplikacji Zoom, w dniach 26-27 maja 2025 r. w godzinach 10:00-16:00.
CEL I PROBLEMATYKA KONFERENCJI
Kontekstem organizacji konferencji jest raport „Zaangażowanie społeczne w Warszawie. Motywacje, wyzwania i korzyści” https://www.centrumjp2.pl/plik/zaangazowanie-spoleczne-w-warszawie-motywacje-wyzwania-i-korzysci-raport/, oparty na badaniach przeprowadzonych przez Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Centrum Strategii i Analiz m.st. Warszawy. Z raportu wynika, że jednym z kluczowych czynników sprzyjających zaangażowaniu społecznemu jest lokalność.
W ramach konferencji chcemy przyjrzeć się różnym aspektom lokalności, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób wpływa ona na wzrost zaangażowania społecznego w życie polskich miast.
Lokalność może być definiowana na różne sposoby – to zjawisko dynamiczne, relacyjne i wielowymiarowe, łączące w sobie wymiar przestrzenny, społeczny, kulturowy i technologiczny. Ma zarówno charakter materialny, jak i symboliczny, a jej kształtowanie jest rezultatem zarówno procesów lokalnych, jak i globalnych.
Lokalność ma wymiar przestrzenny i terytorialny – odnosi się do konkretnego miejsca, takiego jak miasto czy dzielnica. Należy jednak zauważyć, że ma także wymiar społeczny – jest kształtowana przez interakcje, normy kulturowe oraz codzienne praktyki.
Lokalność wiąże się również z subiektywnym poczuciem przynależności, identyfikacji i zakorzenienia w danym miejscu. W tym kontekście kluczową rolę odgrywają pamięć zbiorowa, historia miejsca oraz relacje społeczne.
To także codzienne doświadczenia i praktyki, takie jak konsumpcja, korzystanie z przestrzeni publicznej, relacje sąsiedzkie czy uczestnictwo w lokalnej kulturze.
Nowe technologie, zwłaszcza internet i media społecznościowe, redefiniują pojęcie lokalności, umożliwiając tworzenie „społeczności lokalnych” niezależnie od fizycznego położenia ich uczestników.
Lokalność może również wiązać się ze sferą duchowości i religijności, czerpiąc z nich motywacje do działania na rzecz lokalnej wspólnoty.
PRELEGENCI
Do udziału w charakterze prelegentów zapraszamy naukowców z różnych dziedzin humanistyki i nauk społecznych, a także działaczy oraz praktyków miejskich.
FORMA ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia prosimy przesyłać poprzez formularz: https://forms.office.com/e/STGKDcWkfT
Informacja o przyjęciu referatu zostanie wysłana do dnia 28 kwietnia 2025 r.
Wybrane teksty zostaną opublikowane w recenzowanej publikacji wydanej przez zewnętrzne wydawnictwo naukowe. Termin nadsyłania gotowych tekstów do publikacji wyznaczono na 31 sierpnia 2025 r.
KOMITET KONFERENCJI
dr hab. Barbara Lewenstein, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
dr hab. Mikołaj Madurowicz, Wydział Geografii Uniwersytetu Warszawskiego
dr hab. Włodzimierz Pessel (przewodniczący), Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego
dr hab. Igor Piotrowski, kierownik Pracowni Studiów Miejskich, Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego
dr Bartosz Wieczorek, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie
dr Kinga Wojtas, Instytut Nauk o Polityce i Administracji, Wydział Społeczno-Ekonomiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
OSOBA DO KONTAKTU
dr Bartosz Wieczorek, bwieczorek@centrumjp2.pl
Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, Partner: Pracownia Studiów Miejskich – Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego