Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Ekonomia Społeczna 2025. Od edukacji do transformacji: ekonomia społeczna i eko-obywatelstwo"
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Cel konferencji
Konferencja ma na celu omówienie potencjału i roli przedsiębiorstw społecznych w tzw. zielonej transformacji, identyfikację czynników i barier w tym zakresie, w szczególności w zakresie edukacji na poziomie szkolnictwa wyższego,a także podjęcie dyskusji na temat potencjalnych strategii i praktycznych przykładów włączenia rozwiązań opartych na naturze (NBS – Nature-basedsolutions) i eko-obywatelstwa do programów nauczania na kierunkach związanych z ekonomią społeczną.
Równoległym celem konferencji jest rozpowszechnianie i podnoszenie świadomości istnienia efektów międzynarodowego projektu pn. „SEgoesGreen - Integrating Nature-Based Solutions into higher education towards exploiting the transformative potential of Social Economy for a green and inclusive future”, którychodbiorcamisąm.in.: studenci, nauczycieleakademiccy, przedstawicielitrzeciegosektoraieksperci z zakresu NBS.
Tematyka konferencji
Rola przedsiębiorstw społecznych w tzw. zielonej transformacji i przeciwdziałaniu zmianom klimatu jest coraz bardziej dostrzegana. Zgodnie z planem działania na rzecz ekonomii społecznej – SocialEconomy Action Plan, przyjętym przez Komisję Europejską w 2021 r., podmioty ekonomii społecznej mają zdolność do zmiany naszej przyszłości i doprowadzenia do ekologicznej i bardziej inkluzywnej transformacji, wykorzystują one bowiem szeroki zakres interdyscyplinarnych i zrównoważonych podejść i narzędzi, które są dostosowane do potrzeb społeczności lokalnych. Modele i praktyki biznesowe ekonomii społecznej sprawiają zatem, że jej podmioty są szczególnie dobrze przystosowane do tworzenia lokalnych i zbiorowych inicjatyw, które generują zarówno korzyści środowiskowe, jak i społeczne.
Konferencja tworzy swoistą platformę naukową dla wymiany wiedzy i doświadczeń, a tym samym współpracy pomiędzy zespołem konsorcjum partnerskiego projektu SEgoesGreen, partnerami stowarzyszonymi oraz powiązanymi grupami interesariuszy z sektora nauki, edukacji oraz podmiotów ekonomii społecznej podejmujących zagadnienia zielonej transformacji i rozwiązań opartych na naturze oraz roli podmiotów ekonomii społecznej w tych procesach.
W ramach konferencji planowane są sesje, które będą miały charakter interaktywny,zapewniając uczestnikom możliwość zapoznania się z rezultatami projektu SEgoesGreen, tj.: raportem naukowym, podręcznikiem dla nauczycieli akademickich, MOOC dla nauczycieli, czyprogramem nauczania GREEN‑SE skierowanym do studentów.
Jednocześnie tworzona w trakcie konferencji przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń pozostaje otwarta na prezentowanie wyników badań w ramach takich obszarów badawczych jak:
-
Przedsiębiorczość społeczna w rozwiązywaniu problemów współczesnych gospodarek;
-
Rola przedsiębiorstw społecznych w tzw. zielonej transformacji i przeciwdziałaniu zmianom klimatu;
-
Pojęcie i działania w obszarze rozwiązań opartych na przyrodzie;
-
Wykorzystanie potencjału NBS w sektorze ekonomii społecznej;
-
Kształcenie profesjonalnych kadr dla sektora ekonomii społecznej;
-
Wykorzystanie NBS w edukacji z zakresu ekonomii społecznej w szkolnictwie wyższym;
-
Eko-obywatelstwo w kontekście wyzwań społeczno-gospodarczych;
-
Zagadnienia zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz jego determinanty;
-
Biznes odpowiedzialny społecznie wobec wyzwań związanych z kryzysem gospodarczym i klimatycznym.