Cisza – Pauza – (Prze)milczenie


MINIONA -

Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zaprosić Państwa i zachęcić do udziału w konferencji pt.: „Cisza – Pauza – (Prze)milczenie”, organizowanej w dniu 30.05.2025. 

Jak zauważa Georges Steiner, matryca werbalna nie jest jedyną, która pozwala na wyobrażenie sobie artykulacji i działalności umysłu: „istnieją tryby rzeczywistości intelektualnej i zmysłowej oparte nie na języku, ale na innych energiach komunikacyjnych, takich jak obraz czy nuta. Istnieją też działania ducha zakorzenione w ciszy” (Steiner, 1969).

Zagadnienia ciszy nie sposób jednak zredukować do jednowymiarowej płaszczyzny interpretacyjnej. Cisza okrywa to, co niewygodne – co stanowi tabu. Wyklucza. Tłumi głosy niemieszczące się w wielkich narracjach. Buduje napięcia między symbolicznym centrum a peryferiami. Z symbolu opresji przekształca się w opór, bunt i protest. Cisza to komentarz społeczny, narzędzie narracyjne, a także środek artystycznej ekspresji. Jest synonimem bezruchu i inercji, a jednocześnie stanem najwyższej koncentracji, momentem kulminacyjnym, sygnałem zmiany. To cisza tworzy przestrzeń do dialogu i wrażliwej obserwacji.

Pragniemy, by cisza stała się przedmiotem refleksji i interdyscyplinarnej dyskusji, do której zapraszamy Studentki i Studentów, Doktorantki i Doktorantów, zainteresowanych w szczególności językoznawstwem, literaturoznawstwem oraz naukami o mediach i komunikacji.

Proponowane pola tematyczne:

– cisza jako komunikat (cisza jako forma wykluczenia; milczenie a pamięć mniejszościowa/postpamięć/przeciwpamięć; „białe plamy pamięci”; cisza jako forma oporu, interwencji, prowokacji);

– rola ciszy w konstrukcji znaczeń (cisza jako forma narracji; cisza w ujęciu estetycznym i symbolicznym);

– cisza w języku (leksykalne, morfologiczne i składniowe wykładniki ciszy; pauza i milczenie w ujęciu prozodycznym; cisza jako wykładnik gatunkowy; dyskursy ciszy; języki migowe i języki ciszy);

– cisza w przekładzie (cisza jako wynik tabu, cenzury, ograniczeń przekładu, wyborów tłumacza)

– cisza jako problem badawczy (zakres tematyczny pojęcia ‘cisza’; ‘cisza’ a ‘pauza’/ ‘milczenie’/’przemilczenie’; metodologie badań nad ciszą).

Język konferencji: polski

Czas wystąpienia: 15 min

Termin przesyłania zgłoszeń: Propozycje referatów wraz ze streszczeniami (do 1500 znaków ze spacjami) prosimy przesyłać do 23 kwietnia 2025 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/QLk2kNmWKJfg1RKu5 

Odpowiedzi komitetu organizacyjnego zostaną przesłane do 30 kwietnia 2025 r.






Źródło:  https://www.facebook.com/profile.php?id=61574169850745

Aktualizacja:  2025-03-21 18:47:46