Orient w Literaturze – Literatura w Oriencie (OLLO): "Granice i pogranicza" // 4. międzynarodowa konferencja poświęcona literaturom orientalnym i recepcji Orientu w literaturze
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Niniejsza konferencja jest czwartą edycją dorocznego spotkania orientalistów, literaturoznawców, filologów, kulturoznawców i innych badaczy, którym bliski jest temat literatur orientalnych, inspiracji orientalnych czy przekazów na temat Orientu w literaturze zachodniej. Pierwsza edycja konferencji odbyła się 6-7 marca 2014 roku.
Podczas konferencji Orient w Literaturze & Literatura w Oriencie poruszona jest zrożnicowana problematyka, poczynając od zagadnień teoretycznych w zakresie literaturoznawstwa i translatoryki, poprzez wyniki różnego typu badań i analiz literackich wraz z ich implikacjami dla percepcji piśmiennictwa orientalnego w Polsce, Europie i na świecie, po polskie przekłady dzieł orientalnych, co pozwala na prezentację nie tylko aktualnego spojrzenia na sprawy znane i dyskutowane od dawna, ale także na przedstawienie koncepcji nowatorskich reprezentujących najnowsze nurty literaturoznawcze.
Słowami kluczowymi 4. edycji konferencji są granice i pogranicza, które mogą stanowić podstawę do interesujących perspektyw badawczych, takich jak:
- reprezentacje granic(y)/pogranicza w tekstach orientalnych
- formułowanie granic w literaturze Orientu
- przekraczanie granic / transgresja
- poszukiwanie granic w literaturze Orientu i utworach Orientem inspirowanych
- obszary pograniczne w utworach autorów Orientu
- intertekstualność a granice gatunków
- ograniczenia jako motyw literacki
- granice naturalne a granice stanowione
- adaptacje i odwołania do Orientu w literaturze zachodniej a granice i pogranicza
- …i wiele innych zagadnień związanych z tematyką przewodnią tegorocznej konferencji.
Mamy nadzieję, że nasza konferecja, która gromadzi badaczy zarówno z polskich, jak i z zagranicznych ośrodków akademickich, stanie się ważnym forum służącym wymianie poglądów oraz merytorycznej dyskusji nad literaturami orientalnymi oraz ich percepcji w Polsce, Europie i na świecie.
Językami konferecji są polski i angielski.