III Ogólnopolska Konferencja Studencko-Doktorancka "Niepokorni wszystkich czasów"


MINIONA -

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo!

Studenckie Koło Naukowe Przyjaciół Armii Krajowej działające w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w III edycji Ogólnopolskiej Konferencji Studencko-Doktoranckiej pt.

„Niepokorni wszystkich czasów”,

która odbędzie się w dniu 2 czerwca 2018 r. w Kielcach.

Niepokorność, a więc pewna specyficzna postawa wobec rzeczywistości występowała we wszystkich epokach historycznych na wielu płaszczyznach. Jako synonim niepokorności często podaje się określenia: krnąbrny, nie dający się opanować, nieposłuszny, zbuntowany, opozycyjny, trudny do kierowania czy wręcz nieustępliwy i samowolny. „Niepokora” ma też swoje pozytywne znaczenie i rozumiana jest wówczas jako forma istnienia i synonim odwagi, niezależności i wolności.

Niepokorność wyrażać się mogła otwartą bądź bierną negacją zastanej teraźniejszości, chęcią wprowadzenia zmian, czy niezgodą na panujące warunki. Jako postawa wymagała odpowiednich cech – autentyczności, nieuległości, konsekwencji, często oryginalności i wytrwałości w dążeniu do celu. Niepokorność wynikała często z konieczności lub z osobistych przekonań, jako rodzaj wewnętrznego imperatywu, który determinował postawy wobec rzeczywistości. Często za postawę taką płaciło się najwyższą cenę – miłość, karierę czy wolność.

Nie bez przesady można rzec, iż niepokorni zawsze próbowali iść pod prąd, dlatego postęp jest domeną niepokornych.

W trakcie naszej konferencji chcemy przyjrzeć się tej postawie w możliwie szerokich kontekstach chronologicznych i problemowych. Dlatego też proponujemy przykładowe zagadnienia do refleksji:

·         niepokorność jako postawa indywidualna bądź zbiorowa,

·         niepokorność intelektualna i jej znaczenie w dziejach,

·         niepokorność oraz bunt jednostek i dowódców wojskowych,

·         niepokorność jako bierna negacja rzeczywistości,

·         niepokorność jako niezgoda na panujące warunki i realia,

·         niepokorność wobec procesów i wydarzeń historycznych,

·         niepokorność jako walka z losem, systemem, niesprawiedliwością, wykluczeniem,

·         niepokorność jako odrzucenie bądź negacja autorytetów i wartości,

·         kobiety niepokorne – reformatorki, buntowniczki, rewolucjonistki

·         bunt i „niepokora” jako przykład zachowań człowieka wobec Boga

·         motywy postaw niepokornych

·         rola postawy niepokornej w przemianach o charakterze politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym,

·         skutki niepokorności dla jednostek i procesów historycznych.

W naszych rozważaniach chcielibyśmy wsłuchać się w głos historyków oraz przedstawicieli pokrewnych dziedzin humanistyki, o ile zgłaszane przez nich tematy będą miały związek z historią.

Na zgłoszenia czekamy do 1 kwietnia 2018 r. poprzez formularz zgłoszeniowy. Należy je przesyłać drogą elektroniczną na adres mailowy: niepokorni3@gmail.com

Czas trwania referatów wygłaszanych w czasie sesji nie powinien przekraczać 20 minut. Przy dużej liczbie zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji i wyboru uczestników. Nie przewidujemy możliwości wygłoszenia referatu przez osobę inną niż jego autor. Językiem konferencji jest język polski.

Do 5 kwietnia 2018 r. organizatorzy poinformują o zakwalifikowaniu referatów do wygłoszenia podczas konferencji. Szczegółowe informacje o terminie wpłat wraz z numerem konta zostaną przesłane każdemu zakwalifikowanemu uczestnikowi.

Opłata konferencyjna wynosi 100 zł (w cenie: obiad, poczęstunek w przerwie kawowej, materiały konferencyjne, koszty organizacyjne i koszt wydania publikacji). Organizatorzy nie zapewniają noclegów.

Planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej. W formularzu rejestracji uczestnictwa należy zaznaczyć deklarację chęci opublikowania rozdziału w monografii naukowej. Gotowe artykuły należy przysyłać drogą elektroniczną najpóźniej do dnia 6 czerwca 2018 r. Zostaną one przedstawione do recenzji pracownikom naukowym. Kryteria edytorskie prześlemy uczestnikom wraz z informacjami dotyczącymi opłat.

W wypadku wszelkich pytań czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu poprzez wiadomość na adres: niepokorni3@gmail.com

Formularz zgłoszeniowy do pobrania:

https://chomikuj.pl/allesUNDnichts/KONFERENCJA+NIEPOKORNI

 

 

 

 

 






Aktualizacja:  2018-01-21