Ogólnopolska konferencja naukowa „Świat Słowian. Na pograniczu chrześcijaństwa i pogaństwa”


MINIONA -

Instytut Archeologii
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Ogólnopolska konferencja naukowa „Świat Słowian. Na pograniczu chrześcijaństwa i pogaństwa” ma stanowić przestrzeń do interdyscyplinarnej dyskusji nad dualizmem religijnym, a także kulturowym w dobie średniowiecza na obszarze całej Słowiańszczyzny. Organizatorem konferencji jest Archeologiczne Koło Miłośników Średniowiecza działające przy Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konferencja odbędzie się 13 kwietnia 2018 r. w siedzibie Instytutu Archeologii UMK (sala im. Romana Jakimowicza) mieszczącej się przy ul. Szosa Bydgoska 44/48 w Toruniu. Do wzięcia udziału zachęcamy zarówno w charakterze prelegenta jak i wolnego słuchacza.

Opłata konferencyjna dla referentów wynosi 40 zł, dla wolnych słuchaczy wstęp bez opłat. Prosimy nadsyłać formularze zgłoszeniowe do dnia 15 marca 2018 r. na adres akmsumktorun@gmail.com.
Formularze dostępne są na stronie facebookowej AKMŚ.

Z pośród wszystkich tematów referatów, specjalnie powołana rada naukowa konferencji, składająca się z wieloletnich badaczy okresu wczesnego średniowiecza, wyłoni trzy wystąpienia o największej wartości merytorycznej, które otrzymają wyróżnienia i nagrody rzeczowe.

W trakcie konferencji będą możliwe do zwiedzania wystawy "Historia Archeologii Akademickiej w Toruniu" oraz "Obraz prehistoryczny w brązie – sztuka situl Novego Mesta", a także zostanie zorganizowane zwiedzanie sali muzealnej oraz skansenu.

Choć konferencja organizowana jest z ramienia archeologów zaproszenie kierujemy do różnych środowisk, w tym do studentów i doktorantów na kierunkach: historia, historia sztuki, architektura, etnologia, antropologia kulturowa, religioznawstwo, teologia czy psychologia.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kulturą materialną społeczności chrześcijańskich i pogańskich w świetle badań archeologicznych, budownictwem sakralnym, nawracaniem w świetle psychologii, pograniczem religijnym i kulturowym na podstawie studiów religioznawczych, synkretyzmem religijnym w sztuce, obrazem ludów pogańskich w oczach chrześcijańskich kronikarzy, czy transformacją znaczeniową obrzędów i rzeczy w świetle studiów etnohistorycznych. Pragniemy, aby konferencja stanowiła sposobność do wymiany poglądów i wiedzy z różnych dyscyplin naukowych dotyczącej tej samej, bądź zbliżonej problematyki związanej z chrystianizacją i początkami państwa polskiego.

Mamy nadzieję, że spotkanie i interdyscyplinarne spojrzenie zaowocuje poszerzeniem wiedzy uczestników o złożoności rzeczywistości panującej na terenie Słowiańszczyzny w dobie wczesnego średniowiecza.






Źródło:  https://www.facebook.com/events/158915261561173/

Aktualizacja:  2018-03-06