Prawo i technologia. Teraźniejszość, przyszłość i wyzwania.


MINIONA -

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Koło Naukowe Teorii i Filozofii Prawa działające przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską, Studencko – Doktorancką i Interdyscyplinarną Konferencję Naukową „Prawo i technologia. Teraźniejszość, przyszłość i wyzwania.”.

Odbędzie się ona 24 maja 2018 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w godzinach 9.00 -15.00. Skupi się na trzech blokach tematycznych, które zwieńczone zostaną panelem dyskusyjnym.

Bloki:
a) AI

Blok poświęcony problematyce sztucznej inteligencji. Jako dynamicznie rozwijająca się nauka dziedzina ta już dziś zaczyna mieć silny związek z prawem – przykładem są projekty takie jak służąca przewidywaniu wyników postępowań technologia CaseCrunch. Sztuczna inteligencja potencjalnie może być stosowana również do zadań związanych z orzekaniem, a jej używanie przy stosowaniu modeli logicznych czy zdolności do samodzielnego uczenia się może znacząco wpłynąć zarówno na tworzenie argumentacji przez prawników, jak i ułatwić zadania takie jak weryfikacja dowodów czy ich wyszukiwanie.

b) Dzisiejszy i przewidywany wpływ technologii na prawo

Technologia bardzo mocno zmieniła również świat prawa – Internet stał się środkiem używanym w szeregu postępowań dla celów dowodowych, orzeczenia odwołujące się do Wikipedii budzą olbrzymie kontrowersje, a technologie takie jak Big Data pozwalają na dotarcie do wzorów i informacji, które uprzednio były niemożliwe do wychwycenia. Blok ma skłonić do refleksji nad dzisiejszym zastosowaniem rozmaitych technologii w związku z prawem oraz analizy tego, jakie rozwijające się jej nurty mogą mieć dla niego doniosłość.

c) Regulacje prawne – kiedy wymusza je technologia?

Ostatni z bloków poświęcony będzie sytuacjom, gdzie rozwój nauki wyprzedza regulacje prawne, co sprawia, że te ostatnie muszą się do niego zastosować. Przykładami są zagadnienia związane z genetyką czy odpowiedzialnością za pojazdy sterowane przez system komputerowy, a także próby uregulowania zagadnień takich jak kryptowaluty.

Zapraszamy do nadsyłania abstraktów o długości nieprzekraczającej strony A4 (preferujemy stosowanie interlinii 1,5, czcionki Times New Roman i rozmiaru 12) do dnia 30 kwietnia 2018 r. 
Koszt czynnego udziału w Konferencji: brak. 
Udział w konferencji dla uczestników biernych również jest bezpłatny. 
Planowana jest pokonferencyjna publikacja w formie dokumentu PDF.
Wszelkie pytania oraz abstrakty prosimy kierować na adres e-mail: kn.tif.us@gmail.com






Źródło:  https://www.facebook.com/events/1862988443991551/

Aktualizacja:  2018-03-22 10:53:37