I Interdyscyplinarna Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu: Technika - Sztuka - Nauka


MINIONA -

Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Jednym z pojęć definiujących rzeczywistość jest proces. Zachodzące procesy naturalne podlegają procesom poznawczym, a te służąc formułowaniu i modyfikacji wiedzy o otoczeniu stanowią naukę. Tak jak nauka jest procesem pozyskiwania wiedzy o świecie i człowieku  racjonalnymi metodami, tak sztuka czyni to w oparciu o doznania i emocje. Zarówno nauka, jak i sztuka posiadają adekwatne sobie metody uzyskiwania zamierzonych celów. Zarówno inżynierskie, jak i artystyczne czy projektowe działania odnieść możemy do tej kategorii, którą starożytność określała mianem techne. Pod pojęciem tym kryje się dawna tradycja łączenia techniki i sztuki w jedno, opartego na regule umiejętności wytwarzania rzeczy. Obecnie podkreślane znaczenie designu w procesach produkcyjnych wydaje się na nowo odkrywać tę zasadę.

Poszukiwanie wspólnych wartości dla działań postrzeganych zwykle jako odrębne, próba wyznaczenia wspólnego kierunku w obszarach pozornie od siebie odległych, jest celem spotkania, które inicjują organizatorzy konferencji.
Spośród wielu zagadnień wyłaniających się na styku techniki i sztuki, kilka wydaje się szczególnie istotnych:

Technika w służbie sztuki – czy technika wpływa na sztukę?

Sztuka w służbie techniki - jaką rolę spełnia wzornictwo?

Projektant - artysta czy technik?

Rola sztuki w kontekście innowacyjności

Nowe obszary działania sztuki i techniki - design user experience

Do udziału w konferencji zapraszamy naukowców, pracowników wyższych uczelni podejmujących w swoich badaniach problematykę komunikacji społecznej, inżynierów, konstruktorów, wynalazców, projektantów, kulturoznawców, artystów wszystkich dyscyplin sztuk, specjalistów z dziedziny zarządzania, samorządowców, przedstawicieli instytucji państwowych i organizacji pozarządowych. Celem konferencji jest bowiem stworzenie płaszczyzny wymiany poglądów i doświadczeń, spotkanie osób z różnych środowisk naukowych zajmujących się kształtowaniem otaczającej nas przestrzeni.

Języki konferencji: polski, angielski,






Źródło:  https://www.polsl.pl/Jednostki/RJO1-BG/Lists/Wiadomosci/PokazWiadomosc.aspx?WebPartTitle=ListaWiadomosci&Page=1&WebPartTitle2=Wiadomosc&Filter1Field2=Identyfikator&Filter1Value2=541

Aktualizacja:  2018-04-13