SŁOŃCE I KSIĘŻYC W ŚWIECIE STAROŻYTNYM


MINIONA -

Collegium Historicum UAM
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

SŁOŃCE I KSIĘŻYC W ŚWIECIE STAROŻYTNYM

Ogólnopolska Interdyscyplinarna Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa

Za motyw przewodni rozważań tegorocznej edycji cyklu „… w świecie starożytnym” wybraliśmy Słońce i Księżyc. Te dwa ciała niebieskie od zarania ludzkości intrygowały, fascynowały i przyciągały. Były nie tylko wyznacznikami dnia i nocy, ale również obiektami kultu, podstawami pierwszych kalendarzy, a nawet elementami złożonych obserwacji astronomicznych. Jako takie Słońce i Księżyc posiadają bogatą reprezentację w źródłach do epoki starożytnej. Skrupulatnie odnotowywane przez starożytnych spostrzeżenia dotyczące pozycji na niebie Słońca, Księżyca, planet czy gwiazd umożliwiają współczesnym historykom budowę kośćców chronologicznych opartych o precyzyjne dane i wyliczenia astronomiczne.
Dyskusje toczone na konferencji będą orbitować wokół szerokich i wielopoziomowych zagadnień skupionych wokół wszystkich ciał niebieskich – planet, gwiazd i komet – ze szczególnym uwzględnieniem Słońca i Księżyca. Zachęcamy m. in. do zgłaszania wystąpień na tematy związane ze starożytną astronomią; miejscem ciał niebieskich w kultach; wykorzystaniem Słońca i Księżyca w pomiarach czasu; pierwszymi kalendarzami; symboliką ciał niebieskich; przedstawieniami Słońca i Księżyca w sztuce.
Zakres chronologiczny referatów powinien dotyczyć epoki starożytnej (od czasów najdawniejszych do V/VI w. po Chr., a do XVI w. dla kultur Mezoameryki). Mile widziane są również wszelkiej maści tematy recepcyjne. Na sympozjum zapraszamy historyków, archeologów, filologów, socjologów oraz innych przedstawicieli nauk humanistycznych.


Konferencja odbędzie się w dniach 6–7 grudnia 2018 r. w budynku Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu (ul. Umultowska 89d).


Zgłoszenia i abstrakty (do 1000 znaków) prosimy przesyłać do 11 listopada 2018 r. na adres starozytnyswiat@gmail.com.

Prosimy również o zamieszczenie następujących informacji:

·         imię i nazwisko,

·         uniwersytet,

·         stopień naukowy.

Przewidziana jest opłata konferencyjna w wysokości 50 zł. W cenę wliczone są obiady i poczęstunek oraz wydanie publikacji pokonferencyjnej.

Do zobaczenia w Poznaniu!


Organizatorzy.


Link do wydarzenia na Facebooku: https://web.facebook.com/events/496882727460257/

 


Aktualizacja:  2018-10-27