Biblioteka w czasie – czas w bibliotece
MINIONA
-
Biblioteka Główna UMCS
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Biblioteka jest instytucją w odniesieniu do której kategoria czasu może prowadzić do wieloaspektowego spojrzenia na jej rolę kulturową i komunikacyjną. Będąc magazynem pamięci i „bramą w czasie”, służy zabezpieczeniu dorobku intelektualnego przeszłości i pomaga efektywnie z niego korzystać. Pełni ważną rolę wobec przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W literaturze socjologicznej w odniesieniu do bibliotek znajdujemy określenie: „Biblioteki – uśpione regały pamięci” . Stanowi ono zachętę do rozważenia w środowisku bibliotekarzy i bibliotekoznawców także roli bibliotek w kształtowaniu świadomości zbiorowej i ich pozycji jako miejsca.
Wydaje się uzasadnione zwrócenie uwagi na następujące zagadnienia:
- Epoka narodzin biblioteki i jej powiązania z charakterem zbiorów i działalnością, czas zamknięty w zasobach, znaczenie „wiekowości” zasobów i form działań dla kształtowania pamięci i świadomości społecznej. Biblioteka jako warsztat i przedmiot badań. Stałość i zmienność uczelnianych systemów biblioteczno-informacyjnych i ich bibliotek centralnych.
- Czas użytkownika i czas bibliotekarza jako wyznaczniki jakości zasobów i usług , uwarunkowania zewnętrzne i psychologiczne tego kryterium aktywności . Powiązanie działalności biblioteki z czasem fizycznym, kalendarzem akademickim, kalendarzem społecznym.
- Czas i przestrzeń w bibliotece, realność i wirtualność przestrzeni bibliotecznej. Biblioteka akademicka i jej miejsce w macierzystej uczelni , biblioteka akademicka jako miejsce.