Oblicza alkoholu w kulturze elit od średniowiecza do współczesności
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4
Celem konferencji jest ukazanie napojów alkoholowych w perspektywie historycznych przemian semantycznych i trwałości samych przedstawień, ale też uwidocznienie, jak motyw alkoholu jest wykorzystywany w dziełach literackich, filmowych, muzycznych, w sztukach teatralnych czy w mass-mediach. Biorąc pod uwagę bogactwo wątków w obrębie proponowanego tematu i antycypując mnogość związanych z nim problemów badawczych proponujemy ograniczyć zakres tematyczny konferencji, zawężając dyskurs o obliczach alkoholu do kultury elit. Grupy te, czy też jednostki w ich obrębie rozumiane są zgodzie z teoriami, których autorami są m.in. Vilfredo Pareto, Gaetano Mosca i Czesław Znamierowski.
Pomimo tego ograniczenia, tematyka konferencji ma w zamyśle organizatorów obejmować cały szereg ważnych dla kultury pól badawczych. A zatem będzie to próba pokazania, jak w różnych kontekstach, kulturach i w różnym czasie historycznym funkcjonuje figura alkoholu – do jakich celów bywa wykorzystywana. Z tego też powodu konferencję traktujemy jako spotkanie interdyscyplinarne, a zaproszenie na nią kierujemy do historyków kultury i kulturoznawców, antropologów, socjologów, folklorystów, filologów, literaturoznawców, historyków sztuki, oraz wszystkich badaczy, którzy mogą podzielić się interesującą refleksją na temat roli i znaczenia alkoholu w kulturze.
Proponujemy następujące szczegółowe zakresy tematyczne referatów:
- praktyki spożywania alkoholu jako działania komunikacyjne;
- praktyki spożywania alkoholu jako znaki tożsamości;
- sakralizacja alkoholu;
- alkohol w praktyce życia codziennego;
- alkohol jako element systemów semiotycznych;
- alkohol w dyskursie kulinarnym;
- miejsca spożywania alkoholu i ich kulturotwórcze role;
- alkohol na wsi i alkohol w mieście – przemiany zwyczajów konsumpcyjnych;
- alkohol a zdrowie (społeczno-kulturowa percepcja pijaństwa, postawy zdrowotne i antyzdrowotne);
- alkohol jako element turystyki kulinarnej;
- alkohol jako element dziedzictwa kulturowego.
Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową na adres oblicza.alkoholu@gmail.com. Termin zgłoszeń upływa 15 kwietnia. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie http://obliczaalkoholu.umcs.lublin.pl/.