Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Oblicza konfliktu”


MINIONA -

Katowice

Koło Naukowe WolnoMISHlicieli we współpracy z Radą Samorządu Studenckiego MISH UŚ serdecznie zapraszają studentów i doktorantów na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową „Oblicza konfliktu”.

Honorowym patronem konferencji został prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. kształcenia i studentów oraz dyrektor MISH, prof. UŚ dr hab. Ryszard Koziołek.

Celem konferencji jest podjęcie refleksji dotyczącej konfliktu, zjawiska wszechobecnego w codziennej rzeczywistości. Zagadnienie sporu towarzyszyło człowiekowi już od zarania dziejów, stając się niezbywalnym elementem naszej kultury. Walka o własną autonomię, spotkanie z drugim człowiekiem, rozdarcie wewnętrzne, gusta i preferencje, wybory moralne – jeśli przyjrzeć im się bliżej, okazuje się, iż u źródeł każdego z naszych działań leży właśnie konflikt. Gdy zaś przyjmiemy za Claudem Lévi-Straussem, że świat działa na zasadzie opozycji binarnych, takie wnioski okazują się wręcz oczywistością. Również wielość wytworów kultury, które otaczają człowieka sprawia, iż muszą one prowadzić nieustanną walkę o jego uwagę. W takiej perspektywie, konflikt okazuje się nie tylko fundamentem istnienia, ale także naczelną zasadą działania świata oraz człowieka.

Chcemy przyjrzeć się tej problematyce, zwracając uwagę na wyzwania i spory, które niesie ze sobą współczesność – konflikty w świecie polityki, nauki, sztuki, kultury, etyki, prawa i innych dziedzin. Zależy nam przede wszystkim na podjęciu gorących dyskusji na temat omawianych zjawisk. Konferencja skierowana jest do studentów i doktorantów nauk humanistycznych oraz społecznych. Przewidywany czas wystąpienia to 15-20 minut.

Proponowane zagadnienia:

1. Spór o metodę. Czy istnieją granice w humanistyce?

2. Konflikt interesów w relacjach: państwa członkowskie – Unia Europejska. Gdzie leżą granice suwerenności?

3. Czym jest racja stanu? Konflikt wspólnoty ideologicznej i wspólnoty interesu.

4. Czy humanitaryzm jest w konflikcie z porządkiem publicznym? Jaki jest wpływ współczesnego systemu kar na przestrzeganie prawa.

5. Jednostka a społeczeństwo. Gdzie leżą granice wolności?

6. Konflikt płci. Jak postrzegana jest emancypacja współczesnej kobiety?

7. Feminizm dziś. Spór o tradycyjne wartości.

8. Komiks a literatura – rywale czy przyjaciele?

9. Dwa oblicza wojny. Kulturowa rola konfliktów zbrojnych.

10. Wokół interpretacji konsumpcjonizmu. Gdzie są wartości współczesnego świata?

11. Prawa autorskie a oczekiwania społeczeństwa. Kto ma rację we współczesnej walce o kulturę przyszłości?

12. Czy istnieje konflikt pomiędzy kulturą popularną i kulturą wysoką?

13. Dylematy postmodernizmu – czy relatywizm jest zagrożeniem? Obrona i krytyka.

Prosimy o przesyłanie propozycji tematów oraz abstraktów na adres obliczakonfliktu@gmail.com do 5 kwietnia (długość: do 1500 znaków ze spacjami, czcionka: Times New Roman 12, interlinia: 1,5) wraz z danymi – imieniem i nazwiskiem, uczelnią, numerem telefonu.
Informacja o zakwalifikowaniu do udziału w konferencji będzie podana 12 kwietnia 2013 roku.

Konferencja jest bezpłatna.

Organizatorzy nie zapewniają noclegów, jednak jest możliwe uzyskanie pomocy w zakwaterowaniu. Ponadto uczestnikom podana zostanie lista z adresami i danymi kontaktowymi hosteli oraz domów akademickich w okolicy.

Organizatorzy planują wydanie publikacji pokonferencyjnej.






Źródło:  http://www.facebook.com/KonferencjaObliczaKonfliktu

Aktualizacja:  2013-02-19 00:00:00