Quo vadis, Europa? Mocarstwowe perspektywy dla Starego Kontynentu


MINIONA -

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

 

 Pomysł na temat konferencji zrodził się na fali dynamicznie rozwijającej się wymiany idei w kręgach akademickich i w publicystyce, którą niewątpliwie rozpoczęło wydane w roku 2007 dzieło Jana Zielonki, polskiego profesora na Uniwersytecie w Oxfordzie, pt. „Europa jako imperium”, gdzie koncepcja „imperium” została wykorzystana do płodnego intelektualnie opisu możliwej opcji rozwoju politycznego Unii Europejskiej. Pojęcie to umożliwiło ucieczkę od dość „konserwatywnego” postrzegania procesu integracji jako zmierzającego bądź do utworzenia klasycznej organizacji międzynarodowej („Europa narodów”), bądź do unifikacji i federalizacji (superpaństwo). Ten tor myślenia został zresztą dostrzeżony przez przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso, który stwierdził, iż wyobraża sobie proces integracji jako konstruowanie imperium. Ten typ organizacji politycznej nie jest już więc dziedziną czystej spekulacji i wymaga rzetelnej naukowej analizy, skoro przenika do myślenia najważniejszych europejskich polityków.

    Naszym celem jest umożliwienie badaczom o różnych poglądach na europejski potencjał mocarstwowy i zajmującym się różnymi płaszczyznami tego zagadnienia (z dziedzin politologii, socjologii, stosunków międzynarodowych, prawa, historii i innych) prowadzenia naukowej dyskusji. Takich właśnie osób poszukujemy i zapraszamy je do udziały w naszej konferencji.

    Wystąpienia w ramach konferencji odbędą się w dwóch sesjach. Na sesję poranną składać się będą referaty uczestników, którzy zostaną zakwalifikowani do czynnego udziału w konferencji. Część popołudniowa z kolei byłaby przeznaczona na dyskusję panelistów, osób o wysokim doświadczeniu naukowym i publicystycznym w zakresie idei mocarstwowych dla Europy, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski. 

    Nasza konferencja odbędzie się 6 maja na Uniwersytecie Warszawskim i jest otwarta dla studentów, doktorantów i pracowników naukowych zajmujących się tematyką związaną z ideą europejskiej mocarstwowości. Poniżej prezentujemy uszczegółowiony zakres tematyczny konferencji (jesteśmy otwarci na inne propozycje):

  • wielkie koncepcje rozwojowe Unii Europejskiej - superpaństwo/federacja państw narodowych/imperium, idee paneuropejskie i paneuropejscy myśliciele
  • europejska tożsamość, europejski demos, „Naród europejski”, idea supranacjonalizmu
  • system instytucjonalny UE – kwestia sprawnej administracji na poziomie europejskim
  • prawo Unii Europejskiej jako środek konsolidacji europejskiego potencjału gospodarczego
  • euro jako waluta światowa i instrument polityczny
  • międzynarodowe następstwa zmian w funkcjonowaniu Unii Europejskiej związanych z Traktatem Lizbońskim (Przewodniczący Rady Europejskiej, Wysoki przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Europejska Służba Działań Zewnętrznych)
  • przyszłość Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa
  • Europejska Polityka Sąsiedztwa, Unia na rzecz Regionu Morza Śródziemnego i Partnerstwo Wschodnie
  • oś Berlin-Paryż-Moskwa, Berlin-Paryż-Moskwa-Ankara, potencjał Trójkąta Weimarskiego
  • euroatlantyzm i antyamerykanizm – kontakty ze Stanami Zjednoczonymi świadectwem słabości czy siły Europy?, przyszłość NATO
  • geopolityczne znaczenie ewentualnych przyszłych akcesów do Unii Europejskiej (Chorwacja, Macedonia, Turcja, Albania, Kosowo, Serbia)
  • relacja między Unią Europejską a Organizacją Narodów Zjednoczonych
  • perspektywy rozwoju armii i służb UE (Eurocorps, Eurofor, Cele Operacyjne, Europejskie Siły Żandarmeryjne, FRONTEX)
  • wewnętrzna współpraca militarna Francji i Wielkiej Brytanii (skutki polityczne 31. szczytu francusko-brytyjskiego w Londynie z 2 listopada 2010)
  • operacje militarne z udziałem Unii Europejskiej – historia, doświadczenia, przyszłość
  • relacje Unii Europejskiej z potęgami geopolitycznymi i krajami aspirującymi do tego statusu (USA, Chiny, Rosja, Japonia, Brazylia, Indie)
  • Europa a fala demokratycznych rewolucji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie w 2010 i 2011 roku

Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest przysłanie zgłoszenia na adres knklubimperialny@gmail.com zawierającego dane uczestnika (imię i nazwisko, kierunek i rok studiów, nazwę uczelni) oraz abstrakt ok. 20 minutowego referatu, który chciałby wygłosić na naszej konferencji (między 200 a 500 słów oraz bibliografia). Rozpatrzone zostaną tylko zgłoszenia przysłane do 23 kwietnia. Zastrzegamy sobie prawo odpowiedzi jedynie na wybrane propozycje. Lista referentów zostanie ogłoszona do 30 kwietnia. Opłata konferencyjna dla czynnych uczestników wynosi 20 złotych i obejmuje obiad. Dojazd i ewentualne zakwaterowanie uczestnicy pokrywają z własnych środków.

Skład panelu oraz dokładne miejsce, w którym odbędzie się konferencja, zostaną podane później. Planujemy również wydanie publikacji pokonferencyjnej, co jednak nie zostało jeszcze przesądzone.

 






Źródło:  https://sites.google.com/site/knklubimperialny/-quo-vadis-europa

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00