Współczesny wymiar bezpieczeństwa - między teorią a praktyką


MINIONA -

Warszawa

 

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w międzyuczelnianej konferencji naukowej, która odbędzie się 26 października 2011 r. na terenie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. 

         Konferencja ta wpisuje się w początek nowego roku akademickiego w Akademii Obrony Narodowej, uczelni która działa na rzecz promowania i rozwoju nauk o bezpieczeństwie oraz obronności, kształcąc w tym zakresie zarówno kadry wojskowe, przedstawicieli administracji publicznej, jak i studentów cywilnych. Akademia pełni rolę wiodącego ośrodka dydaktyczno-naukowego w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie. Wobec zmian, które nastąpiły w zakresie klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych bierze tym samym na siebie odpowiedzialność za tworzenie merytorycznych ram w obszarze bezpieczeństwa, ukazując ogrom dotychczasowych dokonań w tej dziedzinie oraz wskazując niedociągnięcia i braki. Dzięki poruszanej problematyce konferencja trafia w samo sedno obecnych problemów nauk o bezpieczeństwie, obejmując kwestie zarówno bezpieczeństwa narodowego, jak i międzynarodowego, rozpatrywane w sposób łączny.

Celem konferencji jest podjęcie wyzwania prowadzącego do zaprezentowania jednolitego i syntetycznego poglądu na kwestie bezpieczeństwa poprzez uporządkowanie wiedzy z zakresu podstaw bezpieczeństwa państwa. Cel ten zamierza się osiągnąć na bazie dotychczasowych dokonań merytorycznych, metodycznych i praktycznych oraz wiedzy z zakresu tworzenia i realizacji bezpieczeństwa podmiotów i struktur społecznych. Konferencja, poprzez poszukiwanie uniwersalnych treści dotyczących bezpieczeństwa, usystematyzowanie jego podstawowych kategorii oraz określenie zależności zachodzących między nimi ma pomóc w ujednoliceniu wiedzy w obszarze podstaw bezpieczeństwa państwa.

 

 

Główne obszary tematyczne konferencji to: 

 

  • - zintegrowane bezpieczeństwo – uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne, wprowadzenie w aktualną sytuację z punktu widzenia bezpieczeństwa międzynarodowego (szeroko rozumiana sytuacja społeczna, gospodarcza oraz polityczno-militarna państw);
  • - bezpieczeństwo państwa a bezpieczeństwo narodowe;
  • - główne (zasadnicze) założenia bezpieczeństwa państwa w teorii;
  • - teoria i praktyka kształtowania się polityki i strategii bezpieczeństwa państwa w odniesieniu do narodowej, europejskiej, euroatlantyckiej i globalnej przestrzeni bezpieczeństwa;
  • - rola sił zbrojnych w bezpieczeństwie narodowym i międzynarodowym.

 

 






Źródło:  http://www.bezpieczenstwo2011.pl/

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00