II Międzynarodowa Konferencja Naukowa Metodologia Badań Bezpieczeństwa Narodowego METODOLOGIA 2011


MINIONA -

Warszawa

 

Zachodzące w ostatnich dekadach dynamiczne przemiany środowiska bezpieczeństwa doprowadziły do redefinicji bezpieczeństwa narodowego, którego zakres przedmiotowy wynika ze zmiany paradygmatu bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo, którego tradycyjne pojmowanie zawężone jest do przetrwania podmiotu i kontekstu militarnego, zostało poszerzone o wartości dobrobytu, jakości życia i trwałego, zrównoważonego rozwoju. Podobnie, pojęcie bezpieczeństwa narodowego pojmowane jest jako nadrzędne wobec bezpieczeństwa państwa, gdyż, prócz ochrony i obrony państwa (instytucji politycznej), obejmuje również ochronę narodu – całego społeczeństwa oraz jednostek – ich majątku, dziedzictwa oraz środowiska naturalnego przed zagrożeniami, militarnymi i niemilitarnymi, godzącymi w wartości podlegające szczególnej ochronie.

Akademia Obrony Narodowej, będąca najwyższą uczelnią wojskową w Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną w obszarach bezpieczeństwa militarnego i bezpieczeństwa niemilitarnego. Środowisko naukowe Akademii dostrzega potrzeby i identyfikuje problemy nauk o bezpieczeństwie i nauk o obronności – dziedzin powstałych na bazie dotychczasowych doświadczeń nauk wojskowych.

Wydział Bezpieczeństwa Narodowego, z racji swej misji, pozycji i posiadanego zaplecza naukowo-badawczego, dysponuje potencjałem, umożliwiającym podjęcie współczesnych wyzwań, a w szczególności uzyskanie funkcji międzynarodowego ośrodka badań i dydaktyki bezpieczeństwa narodowego.

Szansą na realizację tych zamierzeń jest zapoczątkowane w 2010 r. doroczne przedsięwzięcie, jakim jest Międzynarodowa Konferencja „Metodologia Badań Bezpieczeństwa Narodowego. BEZPIECZEŃSTWO 2010”. Duże zainteresowanie zeszłoroczną edycją Konferencji, a także postulaty sformułowane w rezultacie obrad skłaniają do integracji środowisk naukowych i edukacyjnych obszaru bezpieczeństwa narodowego. Została potwierdzona słuszność przyjętego przez Wydział Bezpieczeństwa Narodowego kierunku działań, co zaowocowało podjęciem decyzji o organizacji II Międzynarodowej Konferencji „Metodologia Badań Bezpieczeństwa Narodowego. BEZPIECZEŃSTWO 2011” .

Problematyka Konferencji obejmować będzie następujące obszary:

  1. Nauka wobec wyzwań i zagrożeń XXI wieku
  2. Aspekty epistemologiczne i metodologiczne badań nad bezpieczeństwem narodowym i międzynarodowym
  3. Metodologia badań systemowych a potrzeby teorii i inżynierii bezpieczeństwa
  4. Aspekty polityczne, prawne i społeczne badań bezpieczeństwa
  5. Technologiczne wspomaganie badań i edukacji dla bezpieczeństwa
  6. Badanie naukowe a edukacja dla bezpieczeństwa
  7. Możliwości integracji środowisk akademickich prowadzących badania nad bezpieczeństwem narodowym
  8. Możliwości integracji badań naukowych w obszarze bezpieczeństwa i obronności
  9. Kierunki rozwoju badań naukowych nad bezpieczeństwem i obronnością
  10. Perspektywy nauki o bezpieczeństwie

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE http://www.metodologia2011.pl/






Źródło:  http://www.metodologia2011.pl/

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00