Konferencja Międzynarodowa: Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu


MINIONA -

Wrocław

Międzynarodowa konferencja:

Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu

Organizatorzy: Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość (regionalna agencja energetyczna)

Patronat: Jerzy Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Konferencja będzie stanowiła przegląd najlepszych praktyk z Danii, Norwegii, Szwecji, Niemiec i Austrii oraz Polski w zakresie budowania bezpieczeństwa i samowystarczalności energetycznej gmin i regionów.  Budowanie samowystarczalności energetycznej jest tu rozumiane jako dążenie do takiej sytuacji, kiedy ilość energii wyprodukowanej lokalnie (w pojedynczym domu, osiedlu czy całej gminie), wystarczy za pokrycie lokalnych potrzeb. A chodzi o energię pochodzącą z wielu odnawialnych źródeł, jak też systemowych działań radykalnie zwiększających efektywność energetyczną i zmniejszających zapotrzebowania na nią.

Międzynarodowe praktyki dotyczące takiego podejścia zostaną w trakcie konferencji pokazane w układzie przestrzennym, zaczynając od konkretnych rozwiązań wypracowanych dla pojedynczych budynków, ich grup oraz w ramach wspólnot sąsiedzkich, poprzez działania zrealizowane na poziomie gmin i powiatów, aż po trzeci wymiar czy przedsięwzięcia zmierzające do uzyskania samowystarczalności energetycznej w skali całego regionu. Takie przestrzenne podejście do prezentacji dobrych praktyk z 6 krajów z podziałem na 3 główne bloki stanowi podstawową koncepcję organizującą program konferencji.

Oprócz prezentacji praktycznych międzynarodowych rozwiązań służących zwiększaniu energetycznej samodzielności gmin i regionów, w trakcie konferencji zostanie zaprezentowany nowy model współpracy, który przyjęło w ostatnim czasie 20 gmin dolnośląskich, jako efekt ich zaangażowania w projekt finansowany ze środków EOG Funduszy norweskich. Ta nowa formuła współdziałania energetycznego gmin określona została jako Autonomiczny Region Energetyczny (ARE). ARE to propozycja innej strategii rozwoju energetyki dla regionów. Punktem wyjścia dla takiej strategii jest właśnie budowanie samowystarczalności energetycznej gminy. Praktyczny wymiar tej strategii to realizacja wielu projektów, których celem jest uzyskanie tej samowystarczalności na poziomie indywidualnych budynków, grup budynków, osiedli mieszkaniowych i wspólnot sąsiedzkich, gmin i powiatów oraz całych regionów. Oznacza to realizację przedsięwzięć, które często wykraczają poza skalę pojedynczej gminy. ARE jest więc dalekosiężnym sposobem oszczędzania energii i zarabiania na niej przez grupę gmin, a także powiat i region. ARE wymaga więc koordynacji działań i ich organizacji w układzie ponadgminnym. ARE jest więc nie tylko strategią dochodzenia do samowystarczalności energetycznej gmin i regionów, ale także strukturą organizacyjną i podmiotem odpowiedzialnym za stopniową alokację regulacji w obszarze tej energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej z poziomu rządowego na poziom samorządowy.

 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie również projekcja filmu, który na całym świecie zyskuje ogromną popularność. O godz. 14.30 rozpocznie się otwarty seans filmu „Czwarta rewolucja” Carla-A. Fechnera, który pokazuje, że globalne korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie jest utopią. Według reżysera tego dokumentu ludzkość może w ciągu 30 lat bez problemu uniezależnić się od ropy i paliw kopalnych. W obrazie poznajemy naukowców, inżynierów, a także innowacyjnych biznesmenów i celebrytów, którzy zachęcają do takich działań. Reżyser przenosi nas do najbardziej wydajnego biurowca w Niemczech, który produkuje nawet więcej energii niż jej zużywa. Trzeba tylko chcieć - to motto „Czwartej rewolucji”. Uczestnicy tej rewolucji to właśnie prelegenci i słuchacze konferencji „Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu”.

więcej szczegółów na temat konferencji na stronie:

http://www.eko-gmina.pl/konferencja/



Opłata: Wstęp wolny

Początek konferencji: 2011-09-02, godzina 09:00
Koniec konferencji: 2011-09-02, godzina 16:00

 

 






Źródło:  http://www.eko-gmina.pl/konferencja/index.html

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00