Nowe sposoby wpływania na wzrost innowacyjności przedsiębiorstw - jak ożywić współpracę nauka-przemysł?


MINIONA -

Radom

Komisja Nauk Towaroznawczych PAN Oddział w Poznaniu organizuje w dniu 15 września 2010 roku w Radomiu konferencję pt. 
NOWE SPOSOBY WPŁYWANIA NA WZROST INNOWACYJNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW - JAK OŻYWIĆ WSPÓŁPRACĘ NAUKA -PRZEMYSŁ? 
Konferencja PAN poprzedza organizowaną w cyklu dwuletnim konferencję: Rola towaroznawstwa w zarządzaniu jakością w warunkach gospodarki opartej na wiedzy. Towaroznawstwo w nauce i praktyce. 
Obrady rozpoczną się o godz. 15.00 w Auli Ekonomicznego Politechniki Radomskiej. 
Tematyka konferencji dotyczy poszukiwania sposobów ożywienia współpracy sfery nauki i przemysłu dla wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw. W czasie konferencji zostaną wygłoszone zamawiane wykłady o następującej tematyce: 
* szacowanie aktywności innowacyjnej krajów (skala makro), * związek innowacji ze wzrostem gospodarczym (skala makro i mikro), * wpływ systemów zarządzania jakością na innowacyjność i konkurencyjność, * rola portali internetowych opartych na innowacjach otwartych i 'crowdsourcingu' w komercjalizacji osiągnięć nauki. 
Członkowie Komisji, pragnący aktywnie włączyć się w prace Konferencji, proszeni są o nadsyłanie propozycji referatów na adres konferencji RADOMSKIEJ. W przypadku odpowiedniego zainteresowania utworzona zostanie odrębna sekcja. 
Cele konferencji 
1. Prezentacja potencjału intelektualnego towaroznawstwa, jako dyscypliny naukowej zdolnej do generowania innowacji zwłaszcza przyrostowych i do zarządzania nimi w przedsiębiorstwach. 2. Wymiana informacji na temat barier w komunikacji miedzy sferą nauki i przemysłu. 3. Informacja dla przedstawicieli przemysłu i nauki o platformach 'open innovation' i tzw. crowdsourcingu. 4. Wskazanie roli i wpływu kapitału społecznego na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw. 
Wygłoszone referaty będą opublikowane w czasopiśmie Towaroznawcze Problemy Jakości.
Przewodniczący Komisji 
Prof. dr hab. Romuald I. Zalewski






Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00