Starość w przestrzeni badawczej andragogiki


MINIONA -

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do naszych dotychczasowych działań, zmierzających do łączenia i optymalizacji wysiłku badawczego polskich andragogów, zajmujących się problematyką gerontologiczną, pragniemy Państwa serdecznie zaprosić do udziału w naukowym spotkaniu w ramach nowego cyklu: „Zakopiańskie Konferencje Gerontologiczne”. Spotkania będą odbywać się w Zakopanem co dwa lata. Pierwsza konferencja, pod hasłem: „Starość w przestrzeni badawczej andragogiki”, zaplanowana jest w dniach 20 – 21. 04. 2010.

 

Zainteresowania andragogów problematyką gerontologiczną, na dzień dzisiejszy, są już znaczące, a nawet można stwierdzić – imponujące. Andragodzy z dużym zainteresowaniem i zapałem badawczym odnieśli się do ostatniej z faz życia człowieka dorosłego, jaką jest późna dorosłość, zwana powszechnie starością. Można śmiało stwierdzić, że gerontologiczna myśl Aleksandra Kamińskiego, na przestrzeni ponad trzydziestu lat, zyskała licznych kontynuatorów w środowisku polskich andragogów. Podejmowana jest przez nich wieloaspektowa refleksja nad starością i starzeniem się w kontekście rozwoju i edukacji człowieka w okresie późnej dorosłości, realizowane są wielowątkowe badania dotyczące aktywności społecznej, kulturalnej i edukacyjnej człowieka starszego. Liczne są publikacje w tym zakresie, tak pozycji zwartych, jak i artykułów. Została powołana seria wydawnicza: „Biblioteka Gerontologii Społecznej” i wydany I tom w tej serii. Podjęto także inne działania organizacyjne, mające za zadanie łączenie wysiłków badawczych tego środowiska. Zaproponowany cykl konferencji naukowych ma służyć bieżącej wymianie myśli naukowej, podejmowaniu wspólnych przedsięwzięć badawczych, projektów praktycznych i dydaktycznych oraz działań wydawniczych, sprzyjających rozwojowi i popularyzacji wiedzy o starości i starzeniu w środowisku naukowym, wśród studentów oraz wśród ogółu naszego społeczeństwa.

Cele Pierwszej Zakopiańskiej Konferencji Gerontologicznej: „Starość w przestrzeni badawczej andragogiki” określamy jako:

  • wymianę dotychczasowych doświadczeń w zakresie refleksji i badań gerontologicznych, podejmowanych przez polskich andragogów,
  • przegląd aktualnych badań gerontologicznych realizowanych przez andragogów,
  • opracowanie wstępnych założeń ewentualnego wspólnego andragogicznego projektu ogólnopolskich badań gerontologicznych,
  • prace przygotowujące publikacje z serii wydawniczej „Biblioteka Gerontologii Społecznej”. Przypominamy tematykę dwóch kolejnych tomów: „Uczenie się seniorów”, „Duchowość starości”. Czekamy na teksty tematycznie związane z podanymi hasłami, jak i inne, dotyczące starości i starzenia się, mieszczące się w polu badawczym andragogiki.

Prosimy o nadsyłanie uwag i propozycji, związanych z planowanym naukowym przedsięwzięciem, co ułatwi nam przygotowanie jak najbardziej odpowiadającego wszystkim uczestnikom programu konferencji. Do udziału w konferencji zapraszamy także teoretyków i praktyków spoza obszaru badawczego andragogiki, których dorobek może wzmocnić andragogiczne poszukiwania badawcze i działania praktyczne.

Patronat nad przedsięwzięciem objął Zakład Andragogiki i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej.






Źródło:  http://gerontologia.cba.pl/

Aktualizacja:  0000-00-00 00:00:00